Każdy właściciel pojazdu z silnikiem spalinowym zobowiązany jest do jego ubezpieczenia. Podstawowa polisa OC gwarantuje wypłatę środków w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z winy innego użytkownika ruchu. Taka ochrona nie zapewnia jednak odszkodowania w momencie, kiedy to sam kierowca doprowadzi do uszkodzenia swojego pojazdu. Istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego również i w takich przypadkach – w jaki sposób?

Jak wybierać polisę OC?

Wspomnianym już podstawowym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest polisa OC. Obowiązuje ona każdego właściciela pojazdu z silnikiem spalinowym, co dotyczy zarówno aut osobowych, jak i motocykli czy samochodów dostawczych. Ze względu na niezbyt szeroki zakres ochrony jest ona przez wielu kierowców traktowana jako dodatkowy wydatek, który nie przynosi żadnych korzyści. Z tego względu poszukują oni rozwiązań umożliwiających ponoszenie jak najniższych kosztów z tytułu zapłaty za OC.

Przy wyborze takiej polisy dobrze jest zdecydować się na usługi sprawdzonej agencji ubezpieczeniowej. Doradcy poprzez analizę i weryfikację ofert wielu ubezpieczycieli będą w stanie przedstawić klientowi najtańszą z możliwych opcji. Jest to doskonały sposób dla kierowców pokonujących rocznie stosunkowo niewielką liczbę kilometrów. W takiej sytuacji ryzyko kolizji jest dość niskie, chociaż nadal nie należy bagatelizować możliwości wystąpienia zdarzenia drogowego. Jeśli jego sprawcą będzie inny kierowca, to ubezpieczenie komunikacyjne OC pokryje koszty naprawy uszkodzonego auta. Nie tylko jednak przed tym chronić może taka polisa – kiedy jeszcze stanowi zabezpieczenie?

Jakie dodatkowe elementy ubezpieczenia komunikacyjnego warto wybrać?

Do uszkodzenia pojazdu doprowadzić mogą różne sytuacje na drodze. Najczęściej są to kolizje z innymi uczestnikami ruchu, ale kierowcom przydarzają się też uderzenia w stałe przeszkody czy np. zjazd z utwardzonej nawierzchni do rowu. W takich sytuacjach samochód trzeba naprawić za własne środki. Możliwe jest jednak uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania dzięki dodatkowej polisie AC. Popularne autocasco to składnik ubezpieczenia komunikacyjnego, który może także chronić np. przed szkodami spowodowanymi zdarzeniami losowymi.

Przebite opony, stłuczone szyby czy nawet kradzież pojazdu – na takie nieprzyjemne okoliczności również można zapewnić sobie ochronę. W sposób właściwy polisę AC dopasują do potrzeb klienta specjaliści z agencji Ubezpieczenia i Finanse – Piotr Baumann oraz Paweł Świerczek. Oferta obejmuje też inne dodatkowe składniki ubezpieczenia komunikacyjnego. Zaliczają się do nich NNW, autoassistance i zielona karta. Warto zdecydować się na kompletne ubezpieczenie – to gwarancja wypłaty odszkodowania niezależnie od charakteru zdarzenia powodującego zniszczenie pojazdu.