Polisy na życie to ubezpieczenia, które pozwalają zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek różnych nieszczęśliwych oraz niespodziewanych zdarzeń. Wbrew mylnym opiniom nie dotyczy to tylko i wyłączenie śmierci ubezpieczonego czy zdiagnozowania ciężkiej choroby. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje znacznie szerszy zakres ochrony, a klienci mogą dzisiaj niemalże tworzyć je od podstaw według własnych potrzeb. Czym jednak powinna wyróżniać się dobra polisa na życie? O tym opowiada doradca ubezpieczeniowy Anna Bezak, która prowadzi w Siedliskach biuro ANTEX.

Rozbudowany pakiet podstawowej ochrony

Niezależnie od rodzaju wybranej polisy na życie – bezterminowa, terminowa, na życie i dożycie, z ubezpieczeniem posagowym, z funduszem kapitałowym – dobra umowa zagwarantuje ubezpieczonemu oraz jego rodzinie szeroki zakres ochrony. Doradca ubezpieczeniowy Anna Bezek wyjaśnia, że powinno uwzględniać ono wypłatę pieniędzy w przypadku śmierci ubezpieczonego lub członka jego rodziny, hospitalizacji, leczenia ciężkich chorób (w tym tych paliatywnych i przewlekłych), a nawet po stwierdzeniu niezdolności do wykonywania pracy bądź samodzielnego funkcjonowania w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Rozbudowany pakiet podstawowy polisy na życie to jednak nie tylko wiele składników parasola ochronnego. Doradca ubezpieczeniowy Anna Bezak zwraca uwagę na liczbę osób objętych ubezpieczeniem. Najlepsze z nich zapewniają ochronę nawet 5-10 osób, również tych spoza rodziny.

Niska składka przy wysokiej sumie ubezpieczenia

Dobra polisa na życie nie tylko powinna gwarantować szeroki zakres ochrony, ale także niską składkę przy wysokiej sumie ubezpieczenia. Oczywiście na nią wypływa wiele czynników. Najważniejszymi z nich są: okres ubezpieczenia, zakres ochrony, wiek ubezpieczonego, liczba ubezpieczonych, wykonywany zawód, sposób zapłaty za polisę oraz wysokość prowizji ubezpieczyciela. Doradca ubezpieczeniowy Anna Bezak z biura ANTEX dodaje, że niebywale istotne są również klauzule oraz tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zdarza się bowiem, że ubezpieczyciel odmawia wypłacenia pieniędzy np. po wypadkach na skutek uprawiania sportów ekstremalnych czy po nieszczęśliwych zdarzeniach w okresie karencji. Obecnie wynosi on od 0 do 6 miesięcy, a w trakcie jego trwania ochrona nie obowiązuje lub też jest ograniczona. Co zatem należy zrobić, by uniknąć takich pułapek?

Doradcy ubezpieczeniowi radzą, by klienci stawiali na polisy na życie skrojone na miarę ich potrzeb i możliwości. W tym celu muszą oni podjąć współpracę ze specjalistami, którzy wynegocjują odpowiednie warunki u ubezpieczyciela.

Dodatkowe pakiety ochronne

Prócz niskiej składki, wysokiej sumy ubezpieczenia, a także prócz szerokiego zakresu ochrony ważne jest to, by dana polisa na życie mogła być rozszerzana w sposób elastyczny o dodatkowe pakiety. Doradca ubezpieczeniowy Anna Bezak poleca wybór między innymi umów z medycznym assistance. Dzięki niemu ubezpieczony liczyć może na darmowe wizyty u lekarzy specjalistów, a także na błyskawiczne porady telefoniczne. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele w ramach medycznego assistance gwarantują dopłaty do leków nierefundowanych oraz regulowanie kosztów leczenia poza szpitalem. Czy to jednak jedyne pakiety dodatkowe, które warto rozważyć przy zakupie polisy na życie?

Doradca Anna Bezek pomaga również swoim klientom dobrać rozszerzenia turystyczne i rodzinne. W pierwszym wypadku mowa o ubezpieczeniu turystycznym, które na przykład można wykorzystać raz w roku przez okres 7-14 dni, a w drugim o wypłacie pieniędzy np. po narodzinach dziecka.