czas czytania: 3 min materiał partnera

Czym zajmują się biura rachunkowe? – usługi niestandardowe

księgowość

Każdy przedsiębiorca, czy osoba mająca styczność z dziedziną rachunkowości, wie czym zajmują się biura księgowe. Ich głównymi usługami, są: obsługa kadrowo-płacowa, a oraz księgowo-rachunkowa, a czasem także doradztwo biznesowe, inwestycyjne i podatkowe. Do najczęstszych obowiązków zalicza się zatem: prowadzenie KPiR, ryczałtu ewidencjonowanego, czy ksiąg handlowych. Ale czy oprócz standardowych działań, które wykonują biur księgowe, zamiast pracowników swoich klientów, są one gotowe na świadczenie szerszych usług? Odpowiedź brzmi TAK! Poznaj je razem z nami.

Sporządzanie sprawozdań

Usługa doraźna, którą świadczą tylko najlepsze biura rachunkowe, to sporządzenia różnego rodzaju sprawozdań. Głównie mowa o sprawozdaniach finansowych oraz sprawozdaniach Głównego Urzędu Statystycznego. Wykonywane są one głównie dla dużych spółek, których ustrój rachunkowy i zasady ewidencjonowania podatków, wchodzą w skład księgowości pełnej, czyli tej na zasadach ogólnych.

Wyprowadzenia zaległości finansowo-podatkowych

Dobra biuro rachunkowe to nie tylko partner w bieżących sprawach, ale czasem także ostatnia deska ratunku przy zaległościach finansowych u kontrahentów, czy tych podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Najlepsi specjaliści podmiotów zewnętrznych w takich sytuacjach przygotowują takie plany naprawcze i negocjacyjne, które pozwolą uniknąć kar umownych i grzywien ze strony fiskusa, czyli zatem takie, które będą korzystne zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika! Dobre biuro rachunkowe na zlecenie klienta podejmuje się zatem reprezentacji w urzędach oraz przed kontrahentami.

Optymalizacje podatkowe

Jak płacić niższe podatki? Oto jest pytanie, które krąży w głowach tysięcy przedsiębiorców. Dzisiaj jest to możliwe – całkowicie w zgodzie z prawem – dzięki działaniom dobrych biur rachunkowych. Przykładów optymalizacji może być dużo, począwszy od reorganizacji struktury firmy, która zacznie działać, jako spółka osobowa, zamiast kapitałowa, kończąc na takich narzędziach, jak: jednorazowa amortyzacja, kredyty podatkowe, ulgi za złe długi, czy też rozliczenia kwartalne VAT z US.

Analizy ekonomiczne

Dobre biura rachunkowe są również gotowe współtworzyć strategie biznesowe firm, które liczą do zwiększenie swoich przychodów, czy uzyskanie statusu rynkowego lidera. W tym celu często klienci biznesowi zlecają wykonanie analiz ekonomicznych, raportów ruchów gospodarczych na podstawie ksiąg rachunkowych, czy określania stopnia ryzyka danych przedsięwzięć. Wiele biur rachunkowych posiada zatem szerokie kompetencje prognostyki zarówno makrootoczenia, jaki i mikrootoczenia przedsiębiorstwa. Jest to wykorzystywane m.in. przy zakładaniu nowych działalności.

Jeszcze więcej niestandardowych usług…

Szeregiem standardowych, jak i niestandardowych usług w ramach księgowości, oferuje między innymi BiuroRachunkowe AUXILIA z Warszawy. Z ich częścią możesz już teraz zapoznać się na dedykowanej stronie internetowej.