Zarówno osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, jak i osoby prywatne muszą wywiązywać się z obowiązków podatkowych, co polega np. na odprowadzaniu danin publicznych do Skarbu Państwa. Jednak nie wszyscy lubią sprawy związane z podatkami, ponieważ są one dość skomplikowane. Aby nie popełnić błędów, np. w trakcie wypełniania deklaracji podatkowej, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług oferowanych przez doradców podatkowych. Kim oni są i czym się zajmują?

Doradca podatkowy – kim jest?

Doradca podatkowy, który swoje usługi wykonuje zgodnie z prawem, jest określany jako osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, podobnie jak np. prawnik czy notariusz. Niekiedy doradca mylony jest z księgowym, ponieważ wykonują oni działalność na podobnej płaszczyźnie, aczkolwiek należy zaznaczyć, że doradca podatkowy ma więcej uprawnień i może wykonywać działania na szerszym polu. Doradcy podatkowi przede wszystkim chronią prawa i interesy podatnika. W tym celu udzielają opinii, porady, a także wyjaśnienia związane z prawem podatkowym. Niektóre osoby pełniące ten zawód decydują się nawet na reprezentowanie swoich klientów przed rozmaitymi urzędami.

Warto zaznaczyć, że każdy doradca posiada uprawnienia zawodowe, które zostały nadane przez Ministerstwo Finansów. W związku z tym wcześniej konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego, który odbywa się przed Państwową Komisją Egzaminacyjną ds. Doradztwa Podatkowego. W trakcie wykonywania czynności zawodowych każdy doradca podatkowy musi przestrzegać tajemnicy zawodowej i zasad etyki. To sprawia, że nie powinniśmy mieć żadnych obaw przed powierzeniem poufnych informacji doradcy podatkowemu.

Zakres usług oferowanych przez kancelarie podatkowe

Doradztwo podatkowe polega nie tylko na udzielaniu opinii, porad i wyjaśnieniem związanych z podatkami. Oprócz tego kancelarie podatkowe oferują także szereg innych czynności związanych z księgowością i rachunkowością. Doradca podatkowy i radca prawny Maciej Mazański z Warszawy oferuje swoim klientom między innymi:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych, w tym księgi przychodów i rozchodów,
  • ewidencję i rozliczenia dla potrzeb podatku VAT,
  • rozliczanie podatków,
  • rozliczenia z ZUS,
  • ewidencję przychodów,
  • obsługę kadrowo-płacową.

Poza tym obsługa księgowa obejmuje sporządzanie deklaracji podatkowych, a także zeznań bądź pomoc w prawidłowym ich wykonaniu. Na tym nie koniec, ponieważ doradcy podatkowi są pomocni również w innych sytuacjach. Przykładem może być zakładanie własnej działalności gospodarczej, czy też zakładanie spółek handlowych. W takich sytuacjach doradca powie nam, jakie czynności po kolei musimy wykonywać, aby wszystko odbywało się prawidłowo i zgodnie z prawem. Dodatkowo pomoże nam w dokonaniu odpowiednich wyborów, abyśmy osiągnęli jak najwięcej korzyści na początku swojej działalności.