W ofercie agencji ubezpieczeniowych znajdziemy między innymi ubezpieczenia komunikacyjne. Polisy te związane są z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Niektóre z nich są obowiązkowe i ich zadaniem jest ochrona od odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie szkody innej osobie. Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziemy również ubezpieczenia dobrowolne, których funkcją jest lepsze zabezpieczenie pojazdu i mogą one chronić przed zdarzeniami losowymi lub nieszczęśliwymi wypadkami.

Ubezpieczenie OC – czym jest?

Osoby, które chcą posiadać własny samochód lub już jakikolwiek pojazd posiadają muszą obowiązkowo opłacać składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Jedynym rodzajem obowiązkowej polisy jest ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej trzeba koniecznie wykupić, najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Zakres tego ubezpieczenia jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, ponieważ reguluje go Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Dlatego kupując ubezpieczenie OC należy przejrzeć jak najwięcej ofert i wybrać najtańszą, ponieważ przepłacanie w takiej sytuacji nie ma większego sensu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest gwarancją pokrycia kosztów przez ubezpieczyciela w przypadku szkody, którą wyrządzimy innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Oczywiście ubezpieczyciel pokryje szkodę z naszej polisy. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje mienie, zdrowie i życie uczestników wypadku, do którego doszło z naszej winy.

O zapłaceniu składki na ubezpieczenie OC nie wolno zapominać, ponieważ w przypadku braku tej polisy nakładane są kary finansowe. Ich wysokość uzależniona jest od rodzaju samochodu, jakim się poruszamy oraz okresu pozostawania bez ubezpieczenia OC.

Nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne AC

Oprócz obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, mamy również możliwość wykupienia dodatkowych polis, które nie są wymagane, jednak warto z nich korzystać. Jedną z najpopularniejszych jest ubezpieczenie AC, które oferuje m.in. Paulina Jaroszyk Agent PZU. Dobrowolne ubezpieczenie autocasco zapewnia osobie ubezpieczeniowej wypłacenie zadośćuczynienia, gdy dojdzie do uszkodzenia lub utraty samochodu i jego wyposażenia.

W ramach ubezpieczenia AC ochroną są objęte szkody, które powstały w wyniku:

  • zderzenia się pojazdów,
  • zderzenia z osobami, zwierzętami lub przedmiotami na zewnątrz auta,
  • uszkodzeń auta przez osoby trzecie,
  • losowych zdarzeń (pożaru, zatopienia, wybuchu itp.),
  • kradzieży samochodu lub jego elementów.

Jednak musimy wiedzieć, że nie zawsze ubezpieczyciel będzie chciał wypłacić nam odszkodowanie. Agencje ubezpieczeniowe mają prawo odmówić wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie z naszej strony do zaniedbania, przez co auto zostało skradzione. Takim zaniedbaniem może być pozostawienie kluczyków w aucie. Poza tym nie otrzymamy pieniędzy, gdy spowodujemy wypadek pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Wysokość składki AC zależy od zakresu zabezpieczenia. Polisa AC może być rozszerzona, np. o ubezpieczenie opon i szyb.