W nomenklaturze prawnej, a uszczegóławiając sądowej oraz komorniczej można spotkać się z dwoma ważnymi terminami, a mianowicie z tytułem egzekucyjnym oraz tytułem wykonawczym. Wbrew wielu mylnym przekonaniom nie są one ze sobą tożsame, a w dalszych częściach artykułu można poznać ich indywidualne cechy, zastosowanie, a także najważniejsze różnice.

Czym jest tytuł egzekucyjny? Kiedy można go zastosować?

Tytuł egzekucyjny to nic innego jak orzeczenie sądowe bądź inny dokument urzędowy stwierdzający istnienie roszczenia np. chęci ściągnięcia długu. Ponadto zawiera on treść roszczenia wierzyciela względem dłużnika oraz wskazanie podmiotów powiązanych tj. oznaczenie osoby wierzyciela i dłużnika.

Jeśli chodzi o zastosowanie i rodzaje tytułów egzekucyjnych, ich podstawowy katalog wymieniony jest w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Tytułami egzekucyjnymi mogą zatem być:

  • prawomocne orzeczenie sądu lub orzeczenie podlegające natychmiastowemu wykonaniu,

  • ugoda zawarta przed sądem,

  • akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji,  

  • akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości obciążonych hipoteką poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego.

Czym jest tytuł wykonawczy? Czy wszczyna on egzekucję długu?

Zgodnie z art. 776 Kodeksu postępowania cywilnego tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonywalności. Jest on zatem niezbędny do wszczęcia postępowania egzekucyjnego z pomocą takich kancelarii komorniczych jak ta prowadzona przez Komornika Sądowego Artura Królasika w Wołominie. Dlaczego jednak sam tytuł egzekucyjny (bez klauzuli wykonywalności) nie wystarczy?

Po pierwsze należy silnie podkreślić, iż tytuł egzekucyjny nigdy nie umożliwia zwrócenie się do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Zawsze w pierwsze kolejności konieczne jest wnioskowanie do sądu o nadanie takiemu tytułowi właśnie klauzuli wykonalności. Dzięki temu niejako tytuł egzekucyjny zamieniany jest na wykonawczy. Dzieje się tak z prostej przyczyny: nadanie sprawie tytułu egzekucyjnego bez klauzuli wykonalności umożliwia dłużnikowi złożenie środka odwoławczego w postaci sprzeciwu czy apelacji. Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego nie jest zaś to możliwe. Uproszczając, tytuł egzekucyjny i wykonawczy zabezpieczają interesu zarówno dłużnika, jak i wierzycielka, którzy mogą podjąć odpowiednie kroki prawne.

Podsumowanie

Tytuł wykonawczy jest zawsze podstawą do przeprowadzenia egzekucji, natomiast tytuł egzekucyjny to określony dokument (najczęściej orzeczenie sądowe lub akt notarialny) stwierdzający obowiązek określonego świadczenia. W praktyce oznacza to, że tytuł egzekucyjny wymaga zaopatrzenia w klauzulę wykonywalności. Tylko wtedy komornik sądowy może przeprowadzić wedle prawa egzekucję długu. Dodać warto, że przed ustanowieniem klauzuli wykonywalności dłużnik ma możliwość złożenia sprzeciwu/apelacji.