Zawód komornika jest jednym z tych, które wywołują najwięcej emocji wśród ludzi. Niemniej jednak nie należy zapominać o tym, iż komornik jest jedynie wykonawcą wyroku wydanego w procesie sądowym i wbrew panującej opinii, nie może robić tego, co mu się podoba. Choć egzekucja komornicza jest absolutną ostatecznością, podczas jej wykonywania, komornik może zająć jedynie określone przez prawo rzeczy. O czym konkretnie mowa?

Czego nie może zająć komornik?

Egzekucja komornicza jest sposobem ukarania wszystkich tych, którzy unikają spłacenia swoich długów i należności wobec konkretnych podmiotów. Choć w zdecydowanej większości przypadków jest to kara odczuwalna, biorąc pod uwagę aspekt materialny, nie oznacza to, że komornik może zająć wszystko, jest własnością osoby ukaranej. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż komornik nie może zająć przedmiotów urządzenia domowego takich jak ubrania, pościele, czy bielizna, które są niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny. Egzekucją komorniczą nie mogą być również objęte zapasy żywności i opału oraz narzędzia i inne przedmioty, które niezbędne są dłużnikowi do wykonywania pracy zarobkowej. Nie można nie wspomnieć także o różnego rodzaju lekarstwach, czy o przedmiotach niezbędnych do nauki, papierach osobistych i przedmiotach, służących do wykonywania praktyk religijnych. W przypadku wynagrodzenia komornik również nie może zająć jego całej wysokości. Jeśli chodzi o świadczenia alimentacyjne, to komornik ma prawo zająć 3/5, a jeśli chodzi o inne zagadnienia, maksymalnie połowę wynagrodzenia. Jakie zatem przedmioty podlegają egzekucji?

Egzekucja komornicza – co może zająć komornik?

W zdecydowanej większości przypadków najbardziej doświadczeni komornicy, tacy jak Mateusz Ptak, egzekucji poddają sprzęt AGD i RTV. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o telewizorach i komputerach, które nie tylko nie są niezbędne do życia, ale także zawsze przedstawiają konkretną wartość finansową, która może przydać się na późniejszym etapie postępowania. Egzekucji mogą zostać poddane również pojazdy mechaniczne i chodzi tu nie tylko o samochody osobowe, lecz również maszyny rolnicze oraz maszyny specjalistyczne. Oczywiście egzekucji komorniczej podlegają także nieruchomości, czyli domy, działki, garaże itp. Ich wstępnej wyceny dokonuje sam komornik tuż po zajęciu konkretnego terenu. Następnie sprawa przekazywana jest rzeczoznawcy sądowemu, który oszacowuje wartość precyzyjniej. Kolejnym krokiem jest przekazanie nieruchomości na aukcję.