Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów wymaga skrupulatności, a także systematyczności. Nic zatem dziwnego, że zadanie to często się zleca zewnętrznym podmiotom. Do firm godnych zaufania zaliczamy bez dwóch zdań Biuro Rachunkowe Meritum z siedzibą w Jaśle. Dysponuje one doświadczoną kadrą, przed którą elektroniczną formy ewidencji nie mają żadnych tajemnic.

Księgowość na miarę XXI wieku

Przełom wieku stanowił okres powszechnej informatyzacji. Nowoczesne technologie dotarły również do świata księgowości, który był zdominowany przez stosy papierowych dokumentów i dziesiątki segregatorów. Chociaż rozliczenia nadal można prowadzić oraz archiwizować w trybie analogowym, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie specjalistycznego oprogramowania. Przydaje się one między innymi do elektronicznego zapisu zdarzeń gospodarczych w ramach Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to najprostsza forma ewidencji, którą mogą prowadzić przedsiębiorcy zarówno korzystający z zasad ogólnych, jak i z podatku liniowego, o ile wysokość ich rocznego przychodu nie przekroczyła 1,2 mln euro.

Uproszczona księgowość w wersji elektronicznej-jakie są jej atuty?

Stosowanie arkuszy kalkulacyjnych do spraw ewidencyjnych powoli przechodzi do lamusa. Stawiając na intuicyjny program typu desktop bądź aplikację on-line, nie tylko przyśpieszymy prace księgowe, ale też zautomatyzujemy kluczowe procesy. To z kolei redukuje do zbędnego minimum ryzyko popełnienia błędów.

Elektroniczne formy ewidencji nie mają najmniejszych tajemnic przed wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą Biura Rachunkowego Meritum, Jak podkreśla przedstawiciel powyższego podmiotu o ugruntowanej pozycji rynkowej:

Prowadzenie księgi podatkowej z zastosowaniem technik informatycznych podlega licznym  ministerialnym wymaganiom. System, w ramach którego dokonuje się operacji, musi przede wszystkim posiadać pisemną szczegółową instrukcję obsługi.  Cyfrowe rozwiązanie ma ponadto zapewniać szybki wgląd w treść dokonywanych zapisów. Powinno też posiadać opcję wydruku danych z zachowaniem wzoru księgi oraz porządku chronologicznego informacji.

Do czego służy Jednolity Plik Kontrolny?

Uproszczona księgowość w wersji elektronicznej wiąże się z koniecznością sporządzania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, zawiera on uporządkowane w logicznej strukturze dane, które służą urzędowej weryfikacji poprawności ustalonego dochodu. JPK wysyła się do organów podatkowych oraz kontroli skarbowych w formacie XML. Można to zrobić nie tylko za pomocą programu księgowego, ale też z wykorzystaniem zewnętrznych nośników, pod warunkiem, że będą gwarantowały bezproblemowy odczyt pliku.