Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej dla wielu osób wydaje się koszmarnie trudnym zadaniem. Często wynika to z nieznajomości prawa podatkowego i braku wiedzy o prowadzeniu księgowości. Z pomocą przychodzą biura rachunkowe i doradcy podatkowi, którzy zaproponują najlepsze rozwiązania. Jednym z dylematów jest forma opodatkowania. Lepiej prowadzić księgę przychodów i rozchodów, czy ewidencję ryczałtu?

Jakie istnieją formy opodatkowania?

W polskim prawie, osoby zakładające działalność gospodarczą muszą liczyć się z koniecznością prowadzenia księgowości swojej firmy. Mamy tu do wyboru trzy formy opodatkowania. Pierwsza z nich opiera się na podatku liniowym lub na zasadach ogólnych. Wówczas rozliczanie z urzędem skarbowym odbywa się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Druga to tak zwana karta podatkowa. Dotyczy ona jednak tylko niewielkich zakładów usługowych lub handlowych i nie jest często wybieraną formą, więc pominiemy ją w tej debacie. Ostatnia, czyli ewidencja ryczałtu, to forma podatkowa uwzględniająca przychód w sześciu stawkach podatkowych.

KPiR oraz ewidencja ryczałtu - wady i zalety

Uważa się, że księga przychodów i rozchodów jest nieco bardziej wymagająca dla przedsiębiorcy. Na początku należy wybrać, czy decydujemy się na podatek liniowy, czy według zasad ogólnych. Pierwszy z nich zawsze wynosi 19%, drugi natomiast to 18% lub 32%. Zaletą tej formy opodatkowania jest niewątpliwie to, że podatek płacimy tylko od dochodu wyliczanego na podstawie księgi. Możemy odliczyć koszty uzyskania przychodu i korzystać z optymalizacji podatkowych. Wadami są nieco wyższe stawki podatkowe oraz dość skomplikowana ewidencja. Pomocni mogą się okazać specjaliści z Perełka Biuro rachunkowe Maria Szołtysek, którzy od lat zajmują się kompleksowymi usługami księgowymi.

Ewidencja ryczałtu to prostsza forma, która uwzględnia sześć stawek podatkowych, w zależności od prowadzonej działalności. Wynoszą one kolejno 2%, 3%, 5,5% 8,5%, 17% lub 20%. Nie mamy tu możliwości odliczenia kosztów i korzystania z ulg podatkowych. Wybierając ewidencję ryczałtu, podatek płacimy nawet w przypadku poniesienia straty. Stawki są jednak znacznie niższe, a rachunkowość prostsza. Z tej formy nie mogą jednak korzystać firmy, których dochód przekracza 150 tys. euro rocznie. 

Księga przychodów i rozchodów jest zalecana przedsiębiorcom, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu, zatrudniają pracowników czy samotnie wychowują dzieci. Ewidencja ryczałtu to z kolei doskonała forma dla małych działalności handlowo-usługowych, gdzie stawka wynosi tylko 3%.