Planując zakup sprzętu elektronicznego, samochodu czy mieszkania, nierzadko rozważamy wzięcie kredytu w banku. W dzisiejszych czasach łatwiej znaleźć osobę, która wzięła kredyt, niż takiej, która nigdy nie miała z nim do czynienia. Kiedy podejmiemy już decyzję o ubieganiu się o kredyt i przechodzimy do procedury starania się o dodatkową gotówkę z banku, w grę wchodzi nasza zdolność kredytowa. Czym ona jest i w jaki sposób ją obliczyć? Sprawdźmy.

Czym jest zdolność kredytowa?

Poprzez zdolność kredytową rozumie się uznanie, czy klienta banku lub innej instytucji, udzielającej kredytów, stać na wnioskowany kredyt. Jest to sytuacja, w której bank, po przeanalizowaniu naszych dochodów i środków, stwierdzi, że będziemy posiadać nadwyżkę finansową, która pozwoli na spłatę zaciągniętego zadłużenia. Do oceny zdolności kredytowej klienta podchodzi się indywidualnie za każdym razem, czy ubiega się on o kredyt gotówkowy, czy jakikolwiek inny.

Kiedy potrzebna jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa potrzebna jest – jak sama nazwa wskazuje – podczas ubiegania się o zastrzyk finansowy od banku. Bez względu na to, czy interesuje nas kredyty dla firm, czy kredyt na samochód lub hipoteczny, brak zdolności kredytowej w zasadzie przekreśla nasze szanse. Ubieganie się o kredyty to jednak niejedyna sytuacja, kiedy taka zdolność jest przydatna. Także kupując sprzęt elektroniczny lub samochód z opcją płatności ratalnych musimy spełniać warunki, zgodnie z którymi będziemy w stanie spłacać zadłużenie z naszej nadwyżki finansowej.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jeszcze przed udaniem się do placówki bankowej, warto samodzielnie podjąć próbę obliczenia zdolności kredytowej, by wiedzieć, czy stać nas na zobowiązanie, którego zamierzamy się podjąć. W tym celu wystarczy skorzystać z bankowych kalkulatorów kredytowych, dostępnych na ich stronach internetowych. Wybierając określony okres, na jaki zamierzamy zaciągnąć kredyt oraz wpisując potrzebną nam kwotę, kalkulator zaprezentuje wysokość miesięcznej raty, jaką przyszłoby nam zapłacić. Warto mieć jednak na uwadze, że kalkulator taki w żadnym stopniu nie stanowi podstawy do udzielenia nam kredytu. Pełni on jedynie funkcję prostej symulacji dla klienta – to po dogłębnej analizie naszego statusu finansowego bank decyduje o przyznaniu lub odmowie udzielenia kredytu.

Gdzie warto ubiegać się o kredyt?

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oferty kilku banków lub placówek, pomagających uzyskać dofinansowanie, jakiego potrzebujemy. W Wodzisławiu Śląskim warto sprawdzić, co ma do zaoferowania prowadzona przez Izabelę Iżykowską Placówka Partnerska Santander Bank Polska.  Korzystając z jej usług, możemy ubiegać się nie tylko o kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. W grę wchodzą także kredyty dla firm, kredyt mieszkaniowy, kredyt na samochód czy też leasing maszyn i pojazdów. Osoby poszukujące dodatkowej gotówki płynącej z oszczędności mogą natomiast sprawdzić dostępne w banku lokaty z wysokim oprocentowaniem.