Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek ZUS za siebie oraz za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Obejmuje to przede wszystkim ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Pewne sytuacje życiowe pracownika mogą jednak wpłynąć na wymiar obowiązku pracodawcy w tym zakresie. W artykule przybliżamy kwestię składek ZUS w stosunku do urlopów związanych z rodzicielstwem.

Jakie składki ZUS opłaca pracodawca?

Obowiązek opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Dotyczy to zarówno samego przedsiębiorcy, jak i zatrudnionych u niego osób. Pracodawca opłaca przy tym nie tylko składki na ubezpieczenie społeczne – emerytalne i rentowe – oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Zobowiązany jest ponadto do opłacania za pracownika składek na:

  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Solidarnościowy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Należy jednak zaznaczyć, że nie w każdej sytuacji opłacanie składek na wyżej wymienione fundusze jest obowiązkowy. Między innymi korzystanie z urlopu związanego z rodzicielstwem ma wpływ na zawieszenie tego zobowiązania.

W polskim prawie pracy wyróżnić możemy cztery rodzaje urlopów związanych z rodzicielstwem, które obejmują urlop macierzyński, ojcowski, rodzicielski oraz wychowawczy. Wszystkie chronią pracownika przed zwolnieniem, z wyjątkiem sytuacji, w której pracodawca likwiduje działalność lub ogłasza upadłość. Urlopy te wliczane są do stażu pracy tak samo, jak urlopy wypoczynkowe. Pracownik natomiast może korzystać z nich w pełnym wymiarze przewidzianym przez regulacje kodeksu pracy lub w czasie krótszym. W dalszej części przedstawiamy, jak wygląda kwestia opłacania składek ZUS za pracownika po powrocie z urlopu związanego z rodzicielstwem.

Składki ZUS po urlopie związanym z rodzicielstwem

Po powrocie pracownika z urlopu związanego z rodzicielstwem nie następują żadne zmiany związane z podstawowymi składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Inaczej jednak wygląda obowiązek ich opłacania w zakresie Funduszu Pracy, Funduszu Solidarnościowego i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Korzystając z usług biura rachunkowego takiego jak wrocławskie Biuro Usług Rachunkowych Dora, przedsiębiorca może przekazać mu formalności związane z reprezentowaniem firmy przed ZUS. Wówczas to wykwalifikowani księgowi będą odpowiedzialni za składanie wszelkich dokumentów zgłoszeniowych, wyrejestrowujących czy rozliczeniowych. Każdy przedsiębiorca powinien jednak być świadomy zakresu swoich obowiązków.

Obowiązujące przepisy pozwalają na zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP, FS i FGŚP za pracownika, który powraca z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego przez okres 36 miesięcy – licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończył się urlop. Jednak w przypadku, gdy po wykorzystaniu całego okresu zwolnienia ze składek pracodawca udzieli pracownikowi kolejnej części urlopu na to samo dziecko, zobowiązany będzie do ich opłacania po powrocie pracownika.