Obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych dotyczy wszystkich podatników, niezależnie od tego, czym się zajmują oraz jakie stanowisko piastują w swoim miejscu pracy. Niektórzy z nich w określonych sytuacjach mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku w określonej kwocie. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wylicza się wspomniane sumy oraz co trzeba zrobić, aby otrzymać należne pieniądze. Z tymi informacjami zapoznasz się w tym artykule.

Wysokość kwoty nadpłaconego podatku – jak sprawdzić?

Pieniądze uzyskane z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku dla wielu osób stanowią istotne zasilenie domowego budżetu. Wyliczaniem wszystkich stosownych sum zazwyczaj zajmują się specjaliści pracujący w takich firmach, jak Biuro Rachunkowe STATUS. W wykonywanej przez nich pracy szczególnie pomocny okazuje się kalkulator PIT dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Całościowe kwoty uzyskanego przychodu i poniesione na jego zdobycie koszty wpisuje się w odpowiednie rubryki. Trzeba także pamiętać o uwzględnieniu kwot wpłaconych wcześniej zaliczek na podatek dochodowy, jak również przelanego na konto ZUS-u ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jeśli danemu podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z różnych ulg i odliczeń, także trzeba je wziąć pod uwagę przy wykonywaniu stosownych obliczeń.

Warto pamiętać o prawidłowym dokumentowaniu różnych przychodów oraz kosztów ich uzyskania. W przeciwnym przypadku bowiem można utracić prawo do otrzymania zwrotu.

W jaki sposób należne pieniądze trafiają do podatnika?

Zwrot nadpłaconego podatku przez urząd skarbowy zazwyczaj następuje jedną z trzech dróg. Najpopularniejszą z nich jest przelew pieniędzy na numer konta podany w zeznaniu podatkowym. Fiskus na realizację tego obowiązku ma trzy miesiące (jeśli deklaracja została złożona w postaci papierowej) albo 45 dni (w przypadku dokumentów elektronicznych). Osoba świadcząca profesjonalne usługi księgowe w zakresie wypełniania zeznań PIT nie musi każdorazowo przy składaniu kolejnych deklaracji zamieszczać informacji o numerze konta podatnika, jeśli nie uległ on zmianie w porównaniu do lat poprzednich.

Osoby, które nie mają rachunku bankowego lub nie zgłosiły go do urzędu skarbowego, mogą odebrać należne pieniądze w kasie urzędu. Należy odpowiednio wcześniej zgłosić chęć odebrania należnej gotówki u pracowników danego urzędu.

Czasem fiskus wysyła do petentów pieniądze za pomocą przekazu pocztowego. Wówczas jednak należna kwota pomniejszona jest o koszty wysyłki pieniędzy podatnikowi.