Czy wiesz, że planowanie domowego budżetu pozwala zyskać kontrolę nad finansami, lepiej gospodarować pieniędzmi i dzięki temu też więcej oszczędzać? Planowanie wydatków wcale nie jest takie trudne, a przynosi mnóstwo korzyści. Chcesz zyskać dodatkowe oszczędności? Sprawdź, jak skutecznie planować domowy budżet. Wprowadź dobre nawyki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo finansowe i pozytywnie wpłyną na zawartość Twojego portfela.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to zestawienie przychodów i wydatków w konkretnym przedziale czasowym – często dotyczy on danego miesiąca. Warto systematycznie kontrolować swój budżet, aby ocenić własną sytuację finansową oraz mądrze zarządzać pieniędzmi. Pozwoli to na odkładanie oszczędności. Podstawą jest tutaj dobry plan.

Jak się okazuje, wiele osób ma problem z oszczędzaniem. Zgodnie z nowym raportem ,,Nastroje i postawy konsumentów 2022’’ co trzeci Polak uważa, że nie ma możliwości, aby odkładać pieniądze. Specjaliści od finansów i doradcy finansowi zgodnie jednak twierdzą, że oszczędzania można się nauczyć. Warto zacząć świadomie planować swój domowy budżet. Zarządzanie budżetem domowym pozwala lepiej gospodarować wydatkami i dzięki temu więcej oszczędzać.

Twoje pieniądze rozchodzą się co miesiąc w ekspresowym tempie? Perspektywa dodatkowych wydatków jest dla Ciebie przerażająca? Zacznij planować. Wymaga to oczywiście samodyscypliny i dobrej organizacji, ale zdecydowanie się opłaca.

Po co planować swoje wydatki?

Żyjemy w niepewnych czasach. Przyszłość staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a ciągłe zmiany są na porządku dziennym. Otaczająca nas rzeczywistość wpływa na nasze zachowania zakupowe. Warto więc być rozważnym i mądrze dysponować swoim budżetem. Według wspomnianego już raportu co trzeci badany zamierza w najbliższym czasie ograniczyć swoje wydatki, a 52% respondentów planuje wydawać tyle samo, co do tej pory.

Dlaczego warto planować wydatki? Dzięki temu poznasz lepiej samego siebie i znajdziesz skuteczne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy. Ponadto:

  • będziesz wiedzieć, ile zarabiasz i ile wydajesz co miesiąc,

  • sprawdzisz, na co wydajesz pieniądze,

  • zyskasz kontrolę nad finansami,

  • uporządkujesz swój budżet,

  • dowiesz się, na co możesz wydawać więcej,

  • zauważysz zbędne wydatki, które można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować,

  • dowiesz się, jak oszczędzać pieniądze,

  • zaplanujesz większe wydatki, takie jak wakacyjny wyjazd czy zakup samochodu,

  • pozwolisz sobie na spełnianie własnych marzeń i celów.

planowanie budżetu domowego

Jak zaplanować budżet domowy?

Według raportu ,,Nastroje i postawy konsumentów 2022’’ zbyt mało osób planuje domowy budżet. Ludzie często podchodzą do wydatków mało rzetelnie, co uniemożliwia im zaoszczędzenie pieniędzy. Potrzebny jest więc wzrost świadomości i edukacja w tym kierunku. Planowanie budżetu domowego wcale nie jest aż tak trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy wprowadzić kilka zmian i nawyków.

1. Wybierz miejsce do robienia notatek i zarządzania budżetem

Swoje wydatki możesz spisywać w Excelu, ale nie tylko. W sieci są dostępne też darmowe programy i aplikacje oraz gotowe wzory do uzupełniania. Równie dobrze możesz jednak prowadzić budżet domowy w zeszycie i robić ręczne notatki. Wybór należy do Ciebie – postaw na najwygodniejszą dla siebie formę.

2. Rozpisz swoje przychody

Planowanie budżetu należy zacząć od rozpisania swoich wszystkich stałych przychodów. Chodzi tutaj oczywiście o miesięczne wynagrodzenie w postaci pensji. Pamiętaj też jednak o premiach, dochodach uzyskanych z dodatkowych prac i zleceń, z wynajmu mieszkania itd.

3. Stwórz listę wydatków

Kolejny krok to rozpisanie i planowanie wydatków. Jest ich całe mnóstwo. Można podzielić je na:

  • wydatki niezbędne, które są zazwyczaj stałe – np. opłaty za czynsz, media, abonament za usługi telekomunikacyjne, raty kredytów, ubezpieczenia na życie, opłaty za żłobek lub przedszkole itd.,

  • wydatki dodatkowe, zmienne – rozrywka, kultura, edukacja, zdrowie, transport, zakup produktów spożywczych, ubrań, kosmetyków itd.

4. Ustal kwotę, którą będziesz co miesiąc odkładać

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, zsumuj najpierw wydatki stałe, aby wiedzieć, jaką kwotę miesięcznie musisz koniecznie wygospodarować. Później odejmij tę sumę od swoich przychodów. Sprawdź, ile pieniędzy zostaje Ci na wydatki zmienne oraz ustal, ile jesteś w stanie odłożyć. Niech będzie to stała kwota. Pieniądze możesz odkładać do skarbonki lub gromadzić na koncie oszczędnościowym.

5. Kontroluj swoje wydatki

Aby mądrze zarządzać swoim budżetem, musisz na bieżąco zapisywać kwoty, jakie wydajesz. Zbieraj w tym celu paragony, rachunki czy faktury, aby niczego nie przegapić. Możesz robić podsumowania tygodniowe. Przeanalizuj, na co wydajesz pieniądze i oceń swoją sytuację finansową.

6. Rób podsumowanie każdego miesiąca

Na koniec miesiąca rób bilans i sprawdzaj wysokość swoich wydatków. Najlepiej, jeśli Twoje wydatki okażą się zgodne z tymi zaplanowanymi. Jeśli będą wyższe, pomyśl o rozsądniejszym dysponowaniu budżetem. Jeśli zaś będą niższe, możesz odłożyć nieco więcej oszczędności.

Pamiętaj, że planowanie budżetu pozwoli Ci znaleźć pieniądze, które każdego dnia nieświadomie wydajesz na zbędne rzeczy, a które można by było zaoszczędzić. Jeśli chcesz wygospodarować dodatkowe środki finansowe, przeczytaj też artykuł: Jak oszczędzać pieniądze? 7 praktycznych sposobów. Zacznij skutecznie oszczędzać i zapewnij sobie bezpieczeństwo finansowe.

Źródło: Raport nastroje i postawy konsumentów 2022