Nieprawidłowości w rozliczeniach z fiskusem mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje. Aby ich uniknąć, można przeprowadzić w swojej firmie audyt podatkowy. Na czym on polega? Co można w ten sposób zyskać? Dowiedz się więcej!

Czym jest audyt podatkowy?

Pod terminem audyt podatkowy możemy rozumieć dwie rzeczy. Po pierwsze, jest to instytucja prawa podatkowego, związana z zawarciem tzw. umową o współdziałanie z Krajową Administracją Skarbową. Taka procedura dotyczy jednak jedynie największych przedsiębiorców, których wysokość dochodu przekracza 50 milionów euro. W tym tekście będziemy się odnosić do audytu podatkowego w drugim, bardziej potocznym znaczeniu. Wówczas jest to po prostu kompleksowe badanie rozliczeń podatkowych w celu wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości. W trakcie takiego audytu specjaliści wykonują przede wszystkim dwa podstawowe działania:

  • badanie, czy dane przekazywane do organów podatkowych są zgodne z obowiązującym prawem;

  • badanie, czy zdarzenia gospodarcze są kwalifikowane zgodnie z zasadami zawartymi w ustawach podatkowych i przepisach wykonawczych.

Audytorzy specjalną uwagę zwracają na procedury stosowane przez daną spółkę. Zarówno same przepisy podatkowe, jak i ich wykładnia, bardzo często się zmieniają, warto zatem sprawdzić, czy stosowane procedury są zdolne sprawnie odpowiadać na te zmiany. Przedmiotem audytu są także dokumenty udostępnione przez firmę, takie jak faktury, umowy czy dotychczasowe decyzje wydane przez organy podatkowe. Dokładnie sprawdza się w szczególności tzw. transakcje nietypowe, gdyż są one niejednokrotnie źródłem nieświadomych nieprawidłowości. Warto jednak pamiętać, że skuteczność takiego audytu zależy od ścisłej współpracy pomiędzy księgowym a audytorem, który musi uzyskać pełen dostęp do niezbędnej dokumentacji.

Najważniejsze korzyści z audytu

Regularne przeprowadzanie audytu podatkowego przynosi naprawdę wymierne korzyści.  Jak zauważa przedstawiciel Biura Doradztwa Podatkowego Lidii Sarneckiej, przede wszystkim daje on przedsiębiorcy cenny czas na dokonanie odpowiednich korekt w rozliczeniach podatkowych i umożliwia uniknięcie dotkliwych sankcji karno-skarbowych. Raport z audytu zazwyczaj zawiera diagnozę nieprawidłowości i kwestii rodzących ryzyka podatkowe oraz rekomendacje alternatywnych rozwiązań. Taki raport może także stanowić bardzo dobre narzędzie do optymalizacji obciążeń podatkowych, stwarzające realną możliwość poprawienia wyników finansowych firmy.