Jak wysokie kary grożą kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

2019-04-20

Ubezpieczenie OC to najważniejsza polisa, która na terenie Polski jest obowiązkowa. Za jej nieprzedłużenie grożą wysokie kary, niekiedy wynoszące niemal 7 tysięcy złotych! Żeby uchronić się przed tego typu konsekwencjami, warto znaleźć dobrego ubezpieczyciela, który każdego roku przygotuje dla Ciebie korzystną ofertę. Dlaczego OC jest takie ważne i jak wysokie opłaty czekają na nieodpowiedzialnych kierowców w 2019 roku?

 

Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC

Wysokość kary za brak ważnego ubezpieczenia OC zależy nie tylko od rodzaju pojazdu, ale również czasu, który upłynął od końca poprzedniej polisy. Polskie prawo przewiduje trzy możliwe zakresy:

  1. Powyżej 14 dni – kierowca jest zobowiązany zapłacić 100% stawki. Samochód osobowy – 4500 PLN; samochód ciężarowy – 6750 PLN; motocykl i motorower – 750 PLN.
  2. Od 4 do 14 dni – opłata wynosi 50% stawki. Samochód osobowy – 2250 PLN; samochód ciężarowy – 3380 PLN; motocykl i motorower – 380 PLN.
  3. Do 3 dni – ukarany kierowca płaci zaledwie 20% stawki, jednak nadal jest to spora suma. Samochód osobowy – 900 PLN; samochód ciężarowy – 1350 PLN; motocykl i motorower – 150 PLN.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest ważne?

Ubezpieczenie OC nie jest jedynie widzimisię urzędników. To bardzo ważny element, gdyż chroni przede wszystkim finanse kierowcy na wypadek wszystkich spowodowanych przez niego kolizji. Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim, zwalniając kierowcę z odpowiedzialności cywilnej. Wiele osób boi się zmiany ubezpieczyciela i mimo wysokich stawek trzyma się wyłącznie jednej ubezpieczalni. Warto wiedzieć, że zmiany mogą być bardzo korzystne, gdyż firmom zależy na pozyskiwaniu i utrzymaniu nowych klientów. Z tego powodu oferują atrakcyjne zniżki i pakiety promocyjne.

 

Wybierając ubezpieczalnię, warto skorzystać z agencji, która indywidualnie podchodzi do spraw każdego klienta. Biuro ubezpieczeń Danuty Rzempołuch znajduje się w miejscowości Wyszków, a jego oferta jest kierowana zarówno do kierowców samochodów osobowych, jak i innych pojazdów. Doświadczony pracownik dopasuje ubezpieczenie do Twoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Opracowanie artykułu:

Biuro Ubezpieczeń Danuta Maria Rzempołuch

ul. Sowińskiego 21b, 07-200 Wyszków mazowieckie
e-mail