Zakładanie spółek akcyjnych jest popularnym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza wśród większych przedsiębiorstw. Największą zaletą takiego rozwiązania jest brak odpowiedzialności akcjonariuszy za ewentualne zobowiązania firmy oraz możliwość emisji akcji i ich sprzedaży. Zaufanie kontrahentów budzi też jawność danych spółki. Prowadzenie księgowości spółki akcyjnej jest jednak dość skomplikowane. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wymogi dotyczące prowadzenia księgowości spółki akcyjnej

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że każda spółka akcyjna zobowiązana jest do prowadzenia księgowości w formie pełnej. Jak wiadomo skrupulatne uzupełnianie ksiąg handlowych jest zajęciem czasochłonnym i generującym dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa. Księgowość pełna wiąże się także z koniecznością przygotowywania corocznych raportów finansowych oraz regularnymi audytami księgowymi. Wszystkie operacje finansowe firmy muszą być zaksięgowane, nawet jeśli nie mają one bezpośredniego wpływu na dochody uzyskiwane przez spółkę akcyjną. Jest to ważne, jeśli chodzi o dokonywanie rozliczeń podatkowych oraz kontrolę kondycji finansowej danej firmy. Spółki akcyjne zobowiązane są również do prowadzenia kilku kont, które można podzielić na analityczne i syntetyczne.

Jak informuje księgowa z biura rachunkowego „Gabi” – według przepisów spółek handlowych, zarząd spółki akcyjnej ma także obowiązek prowadzenia księgi akcyjnej. Dokument ten zawiera wszystkie dane akcjonariuszy wraz z wysokością dokonywanych przez nich wpłat. Kolejną powinnością podmiotu gospodarczego tego rodzaju jest utworzenie kapitału zapasowego celem zabezpieczenia przyszłych, potencjalnych strat. Zarząd musi przeznaczać co najmniej 8% rocznego zysku na utworzenie takiego funduszu asekuracyjnego.

Jakie problemy czyhają na podmioty chcące utworzyć spółkę akcyjną?

Dla licznych właścicieli firm, którzy rozważają przekształcenie swojego biznesu w spółkę akcyjną problematyczne może być już samo jej utworzenie. Wynika to z wysokiego stopnia skomplikowania całej procedury. Należy też liczyć się ze znacznym kosztem takiego przekształcenia. Konieczne jest bowiem zgromadzenie kapitału zakładowego z podziałem na aukcje o wartości przynajmniej 100 000 PLN.

Należy też wspomnieć o tym, że zyski osiągane przez spółkę akcyjną są podwójnie opodatkowane – na poziomie spółki oraz akcjonariusza. Niesie to za sobą znaczne obciążenia podatkowe. Mimo wielu trudności przekształcenie firmy w spółkę akcyjną to duży prestiż oraz możliwość pomnożenia swojego majątku. Na każdym etapie transformacji warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Samo prowadzenie księgowości firmy dobrze jest oddać w ręce sprawdzonego biura rachunkowego, gdzie księgowi będą trzymać pieczę nad poprawnością całej dokumentacji finansowej.