Każdy przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję zdarzeń gospodarczych swojej firmy, czyli mówiąc najogólniej księgowość, w celu odpowiedniego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jednak ze względu na to, że istnieją różne formy księgowości, wiele osób ma problem z wyborem najkorzystniejszej opcji. Właśnie dlatego w poniższym artykule przedstawiamy sposoby prowadzenia księgowości, ich wady i zalety, oraz czym kierować się podczas podejmowania decyzji.

Księgowość pełna

Pełna księgowość opiera się na prowadzeniu szczegółowych ksiąg rachunkowych, w których skrupulatnie odnotowywane są wszelkie zdarzenia gospodarcze firmy. To system nie tylko bardzo szczegółowy, ale też rozbudowany, co jest jednoznaczne z tym, że jest dość skomplikowany oraz czasochłonny. Dlatego przedsiębiorcy zazwyczaj nie są w stanie samodzielnie prowadzić księgowości pełnej i zlecają to fachowcom, takim jak na przykład biuro podatkowe BUR Doradztwo Podatkowe z Zielonki. Pełna księgowość, w której rejestrowane są wszystkie przychody i rozchody, umożliwia zarówno obliczenie należności podatkowych, jak i stałe monitorowanie sytuacji finansowej firmy. W ramach tego typu ewidencji zdarzeń gospodarczych księgowy musi prowadzić m.in. księgę główną, księgi pomocnicze, wykaz aktywów i pasywów, a także zestawienie obrotów i sald.

Kiedy prowadzenie księgowości pełnej jest obowiązkowe?

Teoretycznie przedsiębiorcy mogą wybrać dowolną formę księgowości, jaką uważają za najkorzystniejszą dla swojej działalności. I chociaż księgowość pełna jest skomplikowana oraz czasochłonna wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, aby mieć szczegółowy obraz kondycji finansowej firmy. Niemniej jednak w przypadku księgowości pełnej niektóre podmioty gospodarcze są zobligowane do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych właśnie w taki sposób. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy:

  • osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeśli ich przychody wyniosły równowartość 2 000 000 euro w walucie polskiej,

  • spółek handlowych (osobowych i kapitałowych) i spółek cywilnych bez względu na limit przychodu.

Księgowość uproszczona

Jak sama nazwa wskazuje, w porównaniu z księgowością pełną, jest to forma uproszczona, która nie wymaga prowadzenia tak szczegółowych ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Dzięki temu pilnowanie księgowości jest stosunkowo proste i nie wymaga aż tyle czasu oraz pracy. Jest to forma przeznaczona zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw, których przychody nie osiągają wspomnianego limitu równowartości 2 000 000 euro w walucie polskiej. Istotną zaletą księgowości uproszczonej jest możliwość wybrania różnych sposobów rozliczania się ze skarbówką. Przedsiębiorcy w ramach tego rodzaju księgowości mogą rozliczać się w 3 formach:

  • karta podatkowa – to rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorca płaci stałą kwotę podatku bez ustalania podstawy wymiaru podatku (np. wysokości dochodu), podczas ustalania wysokości podatku bierze się pod uwagę m.in. rodzaj działalności, liczbę pracowników czy też liczbę mieszkańców miejscowości, gdzie działa firma,

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku podatnicy płacą określoną stawkę podatku (od 2% do 17%), która zależy od wykonywanej działalności,

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – to jak sama nazwa wskazuje forma księgowości, w ramach której w specjalnej księdze ewidencjonowane są wszelkie przychody i rozchody firmy, a na ich podstawie wyliczany jest podatek.

Wady i zalety poszczególnych form księgowości

Wszystkie wymienione formy księgowości dla przedsiębiorstw mają swoje wady i zalety, dlatego przed wybraniem konkretnego rozwiązania najlepiej dokładnie przeanalizować dostępne możliwości i własne potrzeby. Księgowość pełna, chociaż jest dość skomplikowanym i rozbudowanym systemem, pozwala dokładnie śledzić wszelkie transakcje firmy, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych przedsiębiorstw podejmujących wiele inwestycji. Z kolei księgowość uproszczona jest łatwa w prowadzeniu i nie wymaga ani dużego nakładu pracy, ani specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu nie zawsze konieczne jest korzystanie z usług biura księgowego. Niemniej jednak ta forma ewidencji gospodarczej, poza podstawowymi informacjami, takimi jak wysokość podatku czy przychodów, nie zapewnia prawie żadnych danych istotnych dla prowadzenia finansów firmy. W przypadku wątpliwości, jaką formę księgowości wybrać, warto zdać się na doradztwo doświadczonych księgowych, którzy oferują swoje wsparcie przedsiębiorcom już na etapie zakładania firmy.