Dom kojarzy nam się z rodziną, ciepłem i bezpieczeństwem. Większość z nas spogląda na nieszczęścia z boku, będąc przekonanym, że nas to nie dotyczy i nigdy coś takiego nas nie spotka. Chcemy wierzyć, że nas dom, czy mieszkanie to w pełni bezpieczne miejsce. Nieszczęścia jednak się zdarzają i to wcale nierzadko. Skutki takich zdarzeń mogą być bardzo dotkliwe, dlatego rynek ubezpieczeń oferuje polisy ochrony domów i mieszkań. Czy warto ubezpieczyć swój dom?

Dlaczego dom i mieszkanie zasługują na ochronę?

Polacy najczęściej wśród ubezpieczeń decydują się na polisy komunikacyjne, głównie ze względu na obowiązek posiadania przez każdego kierowcę OC. Jednak to dom jest naszą oazą, tym samym często najcenniejszą częścią naszego majątku i życia. W domu mamy wszystkie potrzebne rzeczy do życia, ale również pamiątki czy drogocenne przedmioty. Konsekwencje nieszczęśliwych zdarzeń w naszym domu mogą nieść bardzo poważne skutki - zarówno materialne, jak i uszczerbki na naszym zdrowiu psychicznym.

Jakie poważne zdarzenia mogą nas spotkać?

Oto najczęściej wymieniane zagrożenia wśród tych, które mogą się zdarzyć w obrębie naszego domu lub mieszkania:
  • zalanie (powódź, deszcz, awaria urządzenia, instalacji, zalanie przez sąsiada),
  • zniszczenie wyposażenia (spalenie w wyniku uderzenia pioruna, wandalizm),
  • pożar (podpalenie, uderzenie pioruna, przepięcie, awaria urządzenia),
  • zniszczenie domu (huragan, gradobicie, wandalizm, trzęsienie ziemi),
  • narażenie na straty osoby trzeciej,
  • kradzież wyposażenia.

Jakie korzyści daje nam ubezpieczenie własnego mieszkania lub domu?

Ubezpieczenie domu i mieszkania niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest to, że jesteśmy zabezpieczeni finansowo na wypadek poważnych strat. W nagłej sytuacji nie musimy obawiać się wysokich kosztów odnowy domu czy napraw. Kolejną ważną kwestią jest to, że każdy, kto posiada ubezpieczenie domu, w nagłej sytuacji otrzyma odszkodowanie, które pozwoli odbudować to, co utraciliśmy. Istotne miejsce zajmuje również fakt, że dzięki takiej polisie uzyskamy pomoc fachowców przy usuwaniu codziennych awarii, tym samym otrzymamy wsparcie przy usuwaniu skutków szkody. Niewątpliwym plusem jest to, że możemy mieszkać bardziej komfortowo, wiedząc, że chroni nas polisa.

Na rynku działa wiele firm, które zajmują się doborem odpowiedniego ubezpieczenia, zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Warto skorzystać z usług profesjonalisty -  idealnym przykładem jest Alfa Ubezpieczenia z Krakowa.