Na pewno każdy z nas kiedyś słyszał o tym, jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych. Najpopularniejsze jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Wpływ na ten stan rzeczy ma to, że jest to polisa obowiązkowa, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu. Jednak istnieją także inne rodzaje ubezpieczeń pojazdów, wśród których znajdują się m.in. autocasco, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy Assistance.

Co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC?

Polisa od odpowiedzialności cywilnej jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. To oznacza, że każdy właściciel samochodu, motocykla czy jakiegokolwiek innego pojazdu musi mieć wykupioną taką polisę. Jej kupno możliwe jest najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Warto zaznaczyć, że wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednakowy zakres ochrony, ponieważ reguluje go Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Dlatego wykupując ubezpieczenie OC, nie ma sensu przepłacać i najlepiej wybrać najtańszą ofertę. Jeśli nie mamy czasu na jeżdżenie i szukanie najlepiej oferty, można skorzystać z internetowych kalkulatorów lub skontaktować się z agentami pracującymi w Abc Plus Ubezpieczenia Majątkowe Komunikacyjne Indywidualne, gdzie możemy liczyć na sprawną pomoc w znalezieniu najlepiej propozycji.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to rodzaj polisy, który gwarantuje nam, że ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty związane ze szkodą, jaką ewentualnie wyrządzimy innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Polisa OC chroni zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadku, a także mienie. Właściciele pojazdów powinni pamiętać o regularnym opłacaniu składek na ubezpieczenie OC, ponieważ za jego brak grożą bardzo wysokie kary finansowe. Ich wielkość zależy od rodzaju samochodu, a także od czasu, kiedy pojazd był nieubezpieczony. Od 2018 roku brak polisy OC przez ponad 14 dni oznacza naliczenie kary 4200 zł.

Ubezpieczenie autocasco, czyli AC

Kolejnym popularnym rodzajem ubezpieczeń komunikacyjnych jest polisa AC. W przeciwieństwie do OC jest ona w pełni dobrowolna i właściciele pojazdów nie mają obowiązku jej kupowania. Warto jednak zastanowić się nad ubezpieczeniem AC, ponieważ w przypadku kolizji, wypadku lub innego zdarzenia drogowego, bez względu na to, kto jest sprawcą, otrzymamy odszkodowanie od ubezpieczyciela. Autocasco chroni na wypadek szkód powstałych w wyniku:

  • wypadków samochodowych,
  • zderzeń z osobami, zwierzętami i przedmiotami na zewnątrz pojazdu,
  • uszkodzeń auta przez osoby trzecie,
  • zdarzeń losowych (pożar, zatopienie, wiatr, wybuch itp),
  • kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia.

Należy pamiętać, że ubezpieczyć ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, aczkolwiek decyzja ta musi być wystawiona na podstawie istotnych dowodów. Nie otrzymamy odszkodowania z tytułu polisy AC, jeżeli np. do kradzieży auta doszła z naszego niedbalstwa, czy też spowodowaliśmy wypadek drogowy, będąc pod wpływem alkoholu.