Przed osobami, które planują założenie własnej działalności gospodarczej stoi wiele wyzwań oraz trudnych do podjęcia decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy, w jakiej mają być prowadzone sprawy księgowe firmy. W przypadku działalności jednoosobowych lub spółek cywilnych zdecydowanie najczęściej właściciele decydują się na księgowość uproszczoną. Z jakimi informacjami na temat tego rozwiązania warto się zapoznać?

Charakterystyka księgowości uproszczonej


Księgowość uproszczona daje przedsiębiorcom możliwość wglądu w najważniejsze operacje finansowe. Mowa tutaj przede wszystkim o dokumentach dotyczących ponoszonych kosztów oraz osiąganych zysków. To właśnie na ich podstawie właściciel może wstępnie oszacować dynamikę rozwoju firmy lub podejmować decyzje o znaczeniu strategicznym. Jak łatwo się domyślić – księgowość uproszczona nie zapewnia dostępu do bardzo szczegółowych informacji lub analiz finansowych – aczkolwiek w przypadku osób fizycznych, działalności jednoosobowych czy spółek partnerskich są one absolutnie wystarczające.

Księgowość uproszczona ma również swój bardzo istotny aspekt ekonomiczny. Przedsiębiorcy mają tutaj do czynienia z niezwykle atrakcyjną cenowo usługą. Koszty prowadzenia są tak niskie, że ewentualne próby samodzielnego zmierzenia się z wyzwaniem tracą jakikolwiek sens. Powierzenie zlecenia w ręce profesjonalistów stanowi także najlepszą gwarancję tego, że wszystkie dokumenty zostaną wypełnione prawidłowo i w odpowiednim terminie. Właściciel zyskuje wiele cennego czasu, który może poświęcić na negocjacje lub zdobywanie nowych klientów. Co jeszcze warto wiedzieć?


W jaki sposób prowadzi się księgowość uproszczoną?


Trzeba też wyraźnie podkreślić, że księgowość taka może być prowadzona na 3 różne sposoby. Mowa tutaj oczywiście o karcie podatkowej, podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Wybór jednej z tych opcji uwarunkowany jest wyborem formy opodatkowania działalności. Przedsiębiorcy mogą również zostać zobligowani do prowadzenia ewidencji dodatkowych. Przy takim rozwoju sytuacji pojawiają się kwestie związane m.in. z ewidencją środków trwałych lub ewidencją przebiegu pojazdu dla celów PIT lub VAT.

Prowadzenie rzetelnej księgowości firmy to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Dlatego też, aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne w tym przypadku nerwy, których właścicielowi pewnie i tak nie będzie brakowało, warto zaufać najbardziej doświadczonym specjalistom. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy biura rachunkowego Agmar, którzy dzięki umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobili sobie opinię jednych z najlepszych w regionie. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj na szeroko zakrojone doradztwo oraz miłą atmosferę obsługi.