Ubezpieczenia komunikacyjne są polisami związanymi z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów mechanicznych. Można je podzielić na obowiązkowe i dobrowolne. Choć do tych pierwszych zalicza się jedynie ubezpieczenie OC, zdecydowana większość polskich kierowców decyduje się na zakup polis dodatkowych.  Jakie są ich rodzaje i czym charakteryzuje się każdy z nich?

Odpowiedzialność cywilna, czyli polisa OC

Jak już wspomniano, ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jest ono ważne przez rok, a zakupu dokonać musi właściciel samochodu. Bez aktualnej polisy OC żaden pojazd mechaniczny nie ma prawa poruszać się po polskich drogach. Warto nadmienić, że ten rodzaj ubezpieczenia obowiązuje prawie w całej Europie, poza krajami wschodnimi takimi jak Rosja, Białoruś, Ukraina i Mołdawia. Jeśli planujemy wybrać się do któregoś z tych państw własnym autem, musimy nabyć Zieloną Kartę. Jeśli zaś spowodujemy kolizję drogową w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, nie musimy obawiać się dodatkowe koszty. Za wyrządzone szkody zapłaci ubezpieczyciel.

Gdyby nie było obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku gdy doszłoby do wypadku lub kolizji drogowej z naszej winy, musielibyśmy pokryć wszystkie koszty związane z naprawą auta poszkodowanego. Byłoby to poważne zagrożenie dla domowego budżetu. Z tego też względu należy pilnować, by polisa OC była zawsze przedłużana o czasie. Jak informuje specjalista z centrum ubezpieczeń InCasso – ubezpieczenie OC musimy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W momencie wyliczania składki pod uwagę brane są takie parametry jak model auta, pojemność silnika, rok produkcji pojazdu i styl jazdy samego kierowcy. Osoby, które mają dość kolizyjną przeszłość za kierownicą, zapłacą niestety więcej.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i assistance

Jest to ubezpieczenie kierowcy i pasażerów od uszkodzeń ciała podczas wypadku, użytkowania auta,  pakowania bagaży, i na wypadek zgonu. Polisa ta gwarantuje wsparcie finansowe, jeśli na skutek poniesionych obrażeń nie będziemy mogli wykonywać pracy zarobkowej. Wysokość świadczenia obliczana jest proporcjonalnie do stopnia uszkodzenia ciała. 100% wartość polisy wypłacana jest tylko wtedy, gdy ubezpieczony umrze.

Assistance to polisa dobra dla osób, które bardzo dużo podróżują samochodem. Zapewnia ona pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży pojazdu. Pomoc ta opiera się zazwyczaj na zabezpieczeniu uszkodzonego pojazdu, udostępnienia auta zastępczego lub zapewnieniu zakwaterowania w hotelu na czas naprawy samochodu bądź zorganizowania innego transportu. Zakres tej polisy, podobnie jak wszystkich innych dobrowolnych ubezpieczeń, może różnić się w zależności od ubezpieczyciela. Warto więc porównać oferty kilku towarzystw, by wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.

Autocasco

Autocasco to najdroższe z dodatkowych ubezpieczeń samochodowych. Gwarantuje wypłatę środków finansowych na naprawę auta po wypadku. Świadczenie wypłacane jest także wtedy, gdy pojazd zostanie zniszczony przez osoby trzecie lub skradziony. Ubezpieczenie AC warto wykupić, jeśli kupujemy nowy samochód lub poruszamy się autem wartym kilkadziesiąt tysięcy złotych.