Komornik sądowy dr Maciej Kaczmarzyk jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku. Ma uprawnienia do prowadzenia egzekucji w całej Polsce. Na mocy postanowienia sądu, ściąga długi. Rozpoczyna działania po otrzymaniu z sądu tytułu wykonawczego. Ma prawo zająć dochody i majątek dłużnika, w celu wyegzekwowania należności, na rzecz wierzyciela.

Kim jest komornik sądowy dr Maciej Kaczmarzyk?

Komornik Sądowy dr Maciej Kaczmarzyk prowadzi Kancelarię Komorniczą, w której przyjmuje interesantów. Jest funkcjonariuszem publicznym, zajmującym się egzekwowaniem długów. Społeczeństwo ma duży dystans do tego zawodu, który nie jest zbyt lubianym urzędnikiem. Wszystko jednak zależy od strony, po której się znajdziemy. Dłużnicy nie mają lekko, natomiast wierzyciele chwalą sobie instytucję komornika sądowego. Wiele osób przychodzi do kancelarii, w sprawie wyegzekwowania przyznanych sądownie alimentów na małoletnie dzieci, od rodzica. Egzekutor sądowy po otrzymaniu z sądu tytułu wykonawczego przystępuje do pracy. Nie może odmówić wykonania orzeczenia sądowego, nawet gdyby chciał. Musi podjąć skuteczne działania, by zaspokoić wierzyciela. Komornik sądowy przy sądzie rejonowym zajmuje w pierwszej kolejności wynagrodzenie lub świadczenie emerytalno-rentowe oraz wpływy środków na konta bankowe. Na mocy prawa może również dysponować majątkiem ruchomym i nieruchomym dłużnika.

Czym dokładnie zajmuje się ten egzekutor?

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dr Maciej Kaczmarzyk sprawdza źródła dochodów i rachunki bankowe dłużnika. Zajmuje więc wynagrodzenie za pracę, ale jeśli wynosi ono ustawowe minimum, jest wolne od zajęć komorniczych. To jednak tylko chwilowe pocieszenie, ponieważ egzekutor blokuje środki na rachunkach bankowych. Najtrudniejszą sytuacją dla osoby zadłużonej, jest praca na umowę zlecenie, ponieważ może być w 100% obciążona zajęciem komorniczym, z tej racji, że tego typu umowy, traktowane są jako jego majątek. Komornik zajmuje również nadpłatę podatku. Wolne od zajęć, są dochody na rzecz dzieci. Egzekucja komornicza nie obejmuje: alimentów, świadczeń wypłacanych w celu pomocy rodzinie, w tym świadczenie 500+, zasiłków dla opiekunów, świadczeń uzyskiwanych w ramach pomocy społecznej oraz świadczeń wychowawczych. Wolne od zajęć są także: narzędzia niezbędne do pracy zarobkowej, zapasy żywności, ubrania codziennego użytku, przedmioty urządzenia domowego, pościel, ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu, przedmioty kultu religijnego.

W jaki sposób egzekutor sądowy zdobywa informacje o dłużniku?

W dzisiejszych czasach żaden dłużnik się nie ukryje z dochodami i majątkiem. Komornik Sądowy dr Maciej Kaczmarzyk korzysta z wielu systemów informacyjnych. Elektroniczny dostęp do Centrum Personalizacji Dokumentów pozwala na sprawdzenie danych dłużnika: numer PESEL i dowodu osobistego oraz danych adresowych dłużnika. Platforma PUE ZUS jest dostępna dla egzekutorów sądowych, umożliwiając ustalenie miejsce pracy dłużnika. Komornik używa również Systemu Ognivo, czyli elektronicznej wymiany informacji z bankami, polegającej na poszukiwaniu rachunków bankowych danej osoby. Przy jego użyciu wysyła zapytanie odnośnie do rachunku. Jeśli z danego banku otrzyma pozytywną odpowiedź, zajmuje konto bankowe dłużnika. Egzekutor w systemie informatycznym EPIK ustala, czy osoba zadłużona posiada samochód. Dysponując elektronicznym dostępem do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, błyskawicznie otrzymuje informację o pojeździe mechanicznym zarejestrowanym na dłużnika.