Podatek to nieodpłatne, przymusowe, publicznoprawne, a także bezzwrotne świadczenie pieniężne uiszczane na poczet państwa. Każdy podmiot gospodarczy zobowiązany jest do płacenia podatków. Warto wiedzieć, że w systemie ekonomicznym podatki są najważniejszym źródłem dochodów. To dzięki nim finansowane są poszczególne działania państwa. W rezultacie można między innymi budować i utrzymywać szpitale, drogi, szkoły, urzędy, a także inne placówki użyteczności publicznej. O rodzajach podatków opowiadają specjaliści z Biura Rachunkowego Olgam.

Podstawowe rodzaje podatków w Polsce

Podatki, które obowiązują w Polsce, różnią się pod względem przedmiotu opodatkowania, a także podmiotem, który zobowiązany jest do ich uiszczania. Ponadto na różnice między podatkami wpływa warunek, a także tryb płatności. W Polsce istnieje kilka rodzajów podatków, a każdy z nich kwalifikowany jest do różnych grup. Pierwsza z nich określana jest mianem podatków bezpośrednich. Wymienia się tutaj między innymi podatek dochodowy od osób fizycznych, od osób prawnych, tonażowy czy wydobycia niektórych kopalin. W tej grupie uwzględnia się ponadto podatek od czynności cywilnoprawnych, darowizn i spadków, środków transportowych, nieruchomości, rolny oraz leśny.

Pierwsza grupa stanowi dochody budżetu państwa, druga budżetów samorządowych. Natomiast do podatków pośrednich zalicza się podatek od gier, akcyzowy oraz towarów i usług. Daniny są ze sobą powiązane, tworząc system podatkowy. Zasadniczymi elementami są także międzynarodowe prawo podatkowe, skarbowe, karne oraz organy administracji rządowej i samorządowej.

Jakie funkcje pełnią podatki?

Podatki pełnią przede wszystkim funkcję fiskalną. Zasadnicze znaczenie ma tutaj uzyskanie środków pieniężnych na pokrycie publicznych potrzeb kraju. Natomiast istotą redystrybucji jest podział dochodów pomiędzy związkami publicznoprawnymi a obywatelami. Jak zauważa specjalista reprezentujący Biuro Rachunkowe Olgam:

Ostatnia funkcja określana jest mianem stymulacyjnej. Wspiera i wywołuje wybrane działania, a także procesy gospodarcze prawidłowe z punktu widzenia zarówno obywateli, jak i państwa.

W tym wypadku stosuje się takie narzędzia jak obniżanie stawek podatkowych, ulgi, a także zwolnienia z podatku.

Jaka jest podstawa prawna systemu podatkowego w Polsce?

Każdy obywatel, który otrzymuje dochody w Polsce, zobowiązany jest do odprowadzania podatku do Urzędu Skarbowego. Podstawa prawna określona jest w art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku, który mówi o obowiązku płacenia podatków. Z kolei obowiązek podatkowy i procedury regulowane są w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku.

Osoby prywatne i podmioty gospodarcze szukające wsparcia w kwestii podatkowej mogą zgłosić się do Biura Rachunkowego Olgam z Sochaczewa w województwie mazowieckim. Firma działająca od 2013 roku dysponuje szeroką ofertą. Do świadczonych przez nią usług należy:

  • prowadzenie ksiąg handlowych,

  • prowadzenie księgi przychodów i rozchodów,

  • prowadzenie ewidencji VAT,

  • prowadzenie karty podatkowej,

  • ryczałt ewidencjonowany.

Biuro prowadzone przez Urszulę Ślusarczyk sporządza także raporty finansowe, rozliczenia roczne i rozliczenia PIT.