Obecnie przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazywania wszelkich danych podatkowych organom kontroli skarbowej w postaci elektronicznej, korzystając z tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Został on wprowadzony z początkiem 2018 roku i jest obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorstw. Czym dokładnie jest Jednolity Plik Kontrolny i kto jest zobowiązany do jego składania?

Istota i budowa Jednolitego Pliku Kontrolnego

Jednolity Plik Kontrolny to informatyczne rozwiązanie służące do wirtualnej komunikacji przedsiębiorcy z organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej. To zbiory danych, które mają ustaloną formę i są wygenerowane bezpośrednio z księgowego oprogramowania firmy. Dotyczą operacji gospodarczych za dany okres (miesiąc lub kwartał) i są przekazywane tylko i wyłącznie za pośrednictwem drogi elektronicznej. JPK ułatwia i skraca czas kontroli podatkowej, daje większy wgląd w transakcje i utrudnia wyłudzenia podatkowe. Składa się z kilku struktur: JPK_KR – dotyczy ksiąg rachunkowych, JPK_WB – wyciągów bankowych, JPK_MAG – to magazyny, JPK_VAT – dotyczy ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, JPK_VA – to faktury VAT, JPK_EWP – ewidencja przychodów oraz JPK_PKPIR – dotyczy podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Kto i kiedy musi składać JPK?

Jednolity Plik Kontrolny jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą komputerową księgowość, czyli korzystają w specjalistycznych programów księgowych, zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych, ale również dla tych, którzy używają arkuszy Excell przygotowanych do prowadzenia księgowości. Jeśli podmiot prowadzi księgowość na papierze, wówczas obowiązek składania  JPK go nie dotyczy. Od 1.stycznia 2020 roku ma zacząć obowiązywać  nowa struktura JPK_VAT. Będzie składała się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Podatnicy rozliczający VAT co miesiąc będą przesyłać jeden plik JPK_VAT w terminie dotychczasowej deklaracji raz w miesiącu. Zaś osoby, które rozliczają się kwartalnie, zobowiązane będą do wysyłania co miesiąc części ewidencyjnej, a cześć deklaracyjna w dwóch pierwszych miesiącach kwartału będzie zerowa, a za ostatni miesiąc kwartału będzie przesyłana część ewidencyjna i deklaracyjna w jednym pliku.

Prowadzenie JPK można zlecić wybranemu biurowi rachunkowemu, takiemu jak Mal-Tax. Tu również możesz liczyć na prowadzenie pełnej księgowości (m.in. prowadzenie ksiąg handlowych, rozliczenia ZUS, księgi przychodów i rozchodów), doradztwo podatkowe, jak też na pomoc kadrową – płacową oraz pomoc w zakładaniu firmy.