Dłużnik zalega z płatnościami i interesuje cię windykacja komornicza? Ściąganiem długów, sporządzeniem spisu inwentarza po spadkodawcy, poszukiwaniem majątku dłużnika, sprawowaniem urzędowego nadzoru nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami oraz wykonywaniem innych tytułów wykonawczych i egzekucyjnych zajmuje się kancelaria komornicza komornika przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, Przemysława Górnego.

Kiedy można się udać do komornika?

Postępowanie egzekucyjne jest najskuteczniejszym, czyli najlepszym sposobem na odzyskanie należności. W świetle prawa, zanim jednak wierzyciel będzie mógł udać się po pomoc do komornika, musi dysponować tytułem wykonawczym, czyli prawomocnym wyrokiem sądu bądź nakazem zapłaty z przybitą pieczęcią informującą o nadaniu mu klauzuli wykonalności, czyli potwierdzenia, że orzeczenie nadaje się do egzekucji. Dopiero posiadając taki dokument, można udać się do kancelarii komorniczej, gdzie komornik rozpocznie postępowanie zmierzające do odzyskania należnych wierzycielowi środków. Warto mieć na uwadze, że tytuł wykonawczy obowiązuje do 10 lat (w zależności od konkretnej sytuacji). Jeżeli więc od momentu uprawomocnienia się tytułu upłynęło więcej czasu, komornik odmówi wszczęcia egzekucji długu. Po złożeniu odpowiedniego wniosku i zweryfikowaniu go przez funkcjonariusza publicznego dłużnik zostanie wezwany do zapłaty należności. Jeżeli tego nie dokona, wszczęte będą dalsze czynności egzekucyjne. Postępowanie zostanie zakończone dopiero po całkowitej spłacie długu.

Egzekucja komornicza

Jedną z czynności, które przeprowadza komornik, jest zajęcie określonej ustawowo części wynagrodzenia za pracę. Egzekwować należności można jednak również z emerytury bądź renty lub z majątku. W tym ostatnim przypadku zajęcie następuje po wstępnym oszacowaniu dóbr. Czasami, kiedy wierzyciel nie jest zaznajomiony ze składnikami majątkowymi dłużnika (z którym ma zostać przeprowadzona egzekucja), może zlecić komornikowi poszukiwanie ich. Jest to jednak obarczone koniecznością uiszczenia stosownej opłaty, którą należy uiścić po złożeniu stosownego wniosku na piśmie. Jeśli postępowanie okaże się skuteczne, koszty te ostatecznie obciążają dłużnika, wierzycielowi natomiast są zwracane. W trakcie postępowania komornik ma prawo dokonywać stosownych zapytań – jak np. do ZUS i US o płatnika składek, do EKW o nieruchomości posiadane przez dłużnika, do CEPIK o pojazdy mechaniczne czy do OGNIVO o rachunki bankowe. Warto wiedzieć, że wierzyciel może decydować według własnego uznania o tym, które z tych pytań komornik ma wykonać.

Prowadzeniem postępowań egzekucyjnych na obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Gnieźnie zajmuje się Komornik Sądowy Przemysław Górny.