Konsolidacja to usługa oferowana przez banki, pozwalająca na połączenie kilku spłacanych dotychczas zobowiązań. Pozwala to na większą kontrolę wydatków, a także umożliwia wynegocjowanie korzystniejszych warunków kredytowania. Sprawdź, jakie pożyczki podlegają konsolidacji i kto może ubiegać się o konsolidację kredytów. Dowiedz się więcej o tej usłudze finansowej.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt gotówkowym, którego banki udzielają na spłatę innych zobowiązań – na przykład pożyczek, innych kredytów gotówkowych, rat. Korzystając z tej usługi, zamiast opłacać kilka rat do różnych instytucji, płacisz jedynie jedną ratę do banku, który dokonał konsolidacji tych zobowiązań.

Nie oznacza to jednak, że decydując się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego, otrzymasz na swoje konto środki na spłatę pozostałych zobowiązań – to wybrany przez Ciebie bank, który zajmuje się konsolidacją kredytów, spłaca te zobowiązania.

To od Ciebie zależy, które zobowiązania połączysz - nie musisz decydować się na konsolidację wszystkich kredytów i pożyczek. Co więcej, usługa ta pozwala także na obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej w porównaniu z sumą wszystkich spłacanych wcześniej rat.

Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Zanim bank udzieli Ci kredytu konsolidacyjnego, zbada Twoją sytuację finansową oraz zdolność kredytową. Konieczne może być także dostarczenie dokumentów poświadczających aktualny stan zadłużenia zobowiązań, które spłacasz oraz zaświadczenie o dochodach. O kredyt konsolidacyjny możesz wnioskowa, jeśli otrzymujesz dochody z tytułu:

  • umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony,
  • umowy zlecenie,
  • prowadzenia działalności gospodarczej,
  • renty, emerytury lub zasiłku przedemerytalnego,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego,
  • pracy za granicą.

Co ważne, kredyt konsolidacyjny otrzymać mogą jedynie osoby pełnoletnie.

Jakie pożyczki podlegają konsolidacji?

Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań bankowych, takich jak:

  • kredyty gotówkowe,
  • pożyczki gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe.

W wielu bankach natomiast nie można dokonać konsolidacji rat kredytów mieszkaniowych, pożyczek hipotecznych, kredytów w rachunku bankowym oraz zobowiązań z kart kredytowych.

Jeśli poszukujesz najlepszej dla siebie oferty, warto skorzystać z usług doradców, takich jak Partner Finanse Krzysztof Gocłowski. Pomagają oni klientom w znalezieniu najlepszej oferty, a także oferują korzystne warunki, dzięki współpracy z bankami. Z usług pośrednika finansowego możesz skorzystać także, jeśli zastanawiasz się nad innym rodzajem kredytu.

Jakie są zalety konsolidacji kredytów?

Konsolidacja kredytów to wygodne rozwiązanie, które pomaga kontrolować domowy budżet. Wiele osób posiada kilka zobowiązań w różnych instytucjach – różne terminy spłat, warunki kredytowe i wysokości rat często utrudniają rozporządzanie finansami. Dzięki konsolidacji kredytu musisz pamiętać jedynie o jednej racie, co znacznie ułatwia zarządzanie budżetem.

Ważne jest również to, że zazwyczaj kredyt konsolidacyjny pozwala na obniżenie miesięcznej raty, w stosunku do dotychczas płaconych wielu zobowiązań.