Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu lub domku jednorodzinnym. Często, aby to marzenie spełnić, konieczne jest wzięcie kredytu na mieszkanie. Wcale nie jest to jednak prosta czy łatwa sprawa. Postaramy się przeprowadzić cię przez cały proces i nieco ci wszystko rozjaśnić, tak abyś wiedział, na co musisz się przygotować i co cię czeka. Gotowy? No to zaczynajmy!

Ile kosztuje mieszkanie?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli ile właściwie kosztuje mieszkanie? Cena mieszkania jest zależna od lokalizacji, metrażu, miasta, udogodnień w bloku jak i wokół (winda, dobra komunikacja miejska, bliskość sklepów, szkół itp.) oraz od stanu mieszkania. Do kwoty mieszkania należy doliczyć jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych, taksę notarialną oraz opłatę za wpis do księgi wieczystej. Oczywiście to nie koniec.

Każde mieszkanie należy do siebie dopasować. Robimy więc remont, kupujemy meble, nowe sprzęty, malujemy ściany czy zmieniamy podłogi. Często też należy zrobić elektrykę, wymienić kanalizację czy inne tego typu rzeczy, które jednak są absolutną podstawą. Koszt remontu całkowitego jest niemożliwy do określenia. Jednak z pewnością nie jest to kwota kilku tysięcy, a raczej kilkudziesięciu. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Z kredytu.

Kredyt na mieszkanie - jak to wygląda?

Kredyt na mieszkanie to kredyt hipoteczny. Otrzymanie takiego kredytu to nie prosty proces, w końcu nie są to małe sumy. Pierwszy krok to sprawdzenie zdolności kredytowej, dopiero później szukasz odpowiedniego mieszkania czy domu. Ponowne zbadanie zdolności to krok trzeci, tutaj sprawdzasz już swoją zdolność pod konkretną nieruchomość. Następnie wybierasz ofertę kredytu hipotecznego, kompletujesz dokumenty  do wniosków kredytowych, podpisujesz umowę przedwstępną lub deweloperską, składasz wnioski i dokumenty do banku. Teraz czeka cię już tylko wydanie decyzji kredytowej, projektu umowy kredytowej, zapoznanie się z tą umową, podpisanie jej, zawarcie umowy przeniesienia własności i na samym końcu uruchomienie kredytu.

Jak widzisz, czeka cię sporo pracy, ale nie zapomnij o najważniejszym. Nigdy nie dostaniesz kredytu na pełną kwotę. Jeśli mieszkanie kosztuje 300 tysięcy złotych, musisz mieć 20-40% wkładu własnego. Kredyt otrzymujesz na pozostałe 60-80%. Skąd wziąć tę niemałą sumę? Masz kilka możliwości: oszczędzanie, wzięcie dodatkowego kredytu w banku lub wzięcie kredytu gotówkowego. Warto poszukać firmy, która oferuje profesjonalne usługi pośrednictwa finansowego. Na terenie województwa wielkopolskiego taką firmę prowadzi Andrzej Zwal, nieprzerwanie od 1995 roku. W ofercie posiadają pożyczki gotówkowe, kredyty konsolidacyjne, kredyty hipoteczne, bezpieczenia i wiele więcej. Taki specjalista ułatwi ci cały proces. Zatem nie zwlekaj i już dziś zadbaj o swoje marzenia!