Księgowość uproszczona jest znacznie prostsza w prowadzeniu niż księgowość pełna i charakterystyczne dla niej księgi rachunkowe oraz roczne sprawozdania finansowe. Ewidencja podatków na zasadach uproszczonych wymaga jednak doboru odpowiedniego narzędzia. Średnie firmy najczęściej rozliczają się z fiskusem w ramach księgi przychodów i rozchodów. Mniejsze przedsiębiorstwa kierują się zaś ku ryczałtowi. Najmniejsze firmy oraz jednoosobowe działalności często zaś wybierają kartę podatkową.

KPiR, ryczałt oraz karty podatkowe

Najprostszym sposobem ewidencjonowania podatków jest karta podatkowa. Uproszczona jest ona do wskazywania wymiaru i poboru należności podatkowych bez konieczności obliczania podstawy wymiaru podatku. Wielkość dochodu nie jest zatem najważniejszym kryterium. Za to istotne uznaje się jednak rodzaj wykonywanej działalności zarobkowej. Obecnie karty podatkowe prowadzą głównie te firmy, które świadczą tzw. usługi dla ludności, przy niewielkiej liczbie pracowników i zleceniobiorców. Same karty podatkowe sporządza się zaś głównie na podstawie faktur oraz rachunkó

Drugim sposobem rozliczania się z podatków małych i średnich firm, a także jednoosobowej działalności gospodarczych, jest ryczałt ewidencjonowany. Jego podatnikiem może być przedsiębiorca, którego przychody w roku poprzednim wyniosły maksymalnie 250 tysięcy euro z przeliczenia na złotówki. Dokonuje się go na podstawie średniego kursu NBP. Aby móc skorzystać z rozliczania się na podstawie ryczałtu ważne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Skarbowym. Dostosowana jest wtedy stawka podatkowa od 2% do nawet 20%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Zalety ryczałtu? W ewidencji przychodów ujmuje się wyłącznie przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma natomiast potrzeby ewidencjonowania kosztów.

Trzecim i najbardziej złożonym narzędziem ewidencjonowania podatków w ramach księgowości uproszczonej są księgi przychodów i rozchodów. KPiR wymagają prowadzenia również ewidencji środków trwałych, niematerialnych oraz prawnych. Same księgi rozliczane są zaś w systemie księgowości pojedynczej. Oznacza to, iż rejestrowi podlegają przychody ze sprzedaży, zakupu towarów i materiałów oraz wydatków, Zapisywane są one pojedynczo i chronologicznie po dokonaniu transakcji. KPiR można zaś prowadzić tylko do limitu 2 milionów euro przychodu. Po jego przekroczeniu w kolejnym roku obrotowym należy przejść na księgi rachunkowe ustroju podatkowego na zasadach ogólnych.

Zalety księgowości uproszczonej

Księgowość uproszczona jest wygodna i prosta w prowadzeniu. Można ją prowadzić w sposób elektroniczny i przy współpracy z biurem rachunkowym również w modelu zdalnym. Oprócz tego warto podkreślić, iż księgowość uproszczona generuje niskie koszty ewidencji. Bardziej opłacalne jest współpracowanie z zewnętrznymi podmiotami niż zatrudnianie własnych księgowych i budowanie działów rachunkowo-kadrowych. Warto zatem podjąć współpracę z biurem PROGRES, które gwarantuje też pełną poufność i bezpieczeństwo danych. W przypadku księgowości uproszczonej jest to zadanie łatwe. Najlepsi księgowi służą pomocą również w kwestiach RODO czy optymalizacji podatkowych np. rozliczenia kwartalne z fiskusem z podatku dochodowego i VAT-u.