Najlepsze biura księgowe oprócz obsługi kadrowo-płacowej, a także oprócz prowadzenia ryczałtu ewidencjonowanego, kart podatkowych i ksiąg przychodów i rozchodów (trzy narzędzia księgowości uproszczonej), są gotowe także oferować pełną opiekę nad księgami rachunkowymi. Jest to sposób ewidencji podatków dla firm, które przyjęły za ustrój podatkowy pełną księgowość. Co się z nią wiąże i jak wygląda współpraca w ramach outsourcingu rachunkowego?

Księgowość pełna w pigułce

Księgowość pełna to rodzaj ustroju podatkowego podmiotów gospodarczych, które zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz po przekroczeniu odpowiednich limitów również sprawozdań finansowych rocznych. Głównie są to spółki kapitałowe prawa handlowego, spółki osobowe prawa handlowego, a także wszyscy ci przedsiębiorcy, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych przekroczyły równowartość 2 mln euro. Kwota ta przeliczana jest zaś na złotówki po średnim kursie ogłaszanym każdego roku przez NBP.

Sama księgowość pełna mimo większej złożoności oraz kosztów prowadzenia jest bardzo opłacalnym narzędziem dla firm. Nie tylko pozwala ewidencjonować podatki, ale także gwarantuje możliwość tworzenia złożonych raportów dotyczących prowadzonej działalności. Dobre biuro rachunkowe na podstawie ksiąg rachunkowych oraz sprawozdań finansowych jest w stanie przeprowadzić opłacalne optymalizacji podatkowe. Liczyć można też na pomoc w tworzeniu strategii inwestycyjnych, produktowych, budżetowych oraz rozwojowych. KPiR czy ryczałt nie umożliwiają uzyskania takich danych do tworzenia rozbudowanych analiz sytuacji ekonomicznej podmiotu.

Zakres prowadzenia księgowości pełnej

Księgowość pełna w ramach outsourcingu rachunkowego powinna dotyczyć:

  • prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli ich dziennika, księgi głównej, ksiąg pomocniczych, kont, inwentarza, zestawienia obrotów i sald,
  • prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wyposażenia,
  • prowadzenia ewidencji podatków od towarów i usług VAT,
  • sporządzania raportów dla GUS,
  • sporządzania raportów miesięcznych i rocznych,
  • rozliczania podatkowego właścicieli przedsiębiorstwa,
  • prowadzenia monitoringu należności i zobowiązań,
  • sporządzania odpowiednich deklaracji dla US, ZUS, PFRON,
  • rozliczania transakcji międzynarodowych.

Dobre biuro rachunkowe zapewni również reprezentację przed urzędami, pełną obsługę kadrowo-płacową, a nawet windykację należności i pomoc w negocjacjach z kontrahentami. Elastyczną współpracę oferuje zespół RACHMIX z Białegostoku, który posiada licencję Ministra Finansów o numerze 22331/2001. Kooperacja z takim biurem to inwestycja w tanią, szybką oraz bezpieczną obsługę. Jak zaś może ona przebiegać?

Modele współpracy z biurem rachunkowym

Współpraca z biurem księgowym w przypadku księgowości pełnej może być realizowana w ramach różnych modeli. Firmy z szerokim zapleczem technicznym, dużym budżetem, a także złożoną księgowością najczęściej podpinają swoich zewnętrznych partnerów pod własny system ERP z modułem księgowym. Ułatwia to wymianę informacji oraz wykonywanie bieżących ewidencji. Klient biura księgowego ma w takim przypadku również wgląd w realizację usług.

Podobnym sposobem współpracy z biurem księgowym jest model odwroty, w którym to zewnętrzny podmiot gwarantuje własne oprogramowanie pozwalające na współpracę zdalną oraz elektroniczną. W takim przypadku biuro księgowe często wdraża w firmie klienta uproszczony system obiegu dokumentów. Warto również rozważyć wprowadzenie w metody organizacyjne podmiotu idee rachunkowości zarządczej.

Ostatnim modelem współpracy z biurem księgowym jest kooperacja standardowa, oparta głównie o skany, faksy, e-maile, rozmowy telefoniczne, a także przekazy kurierskie ważnych dokumentów. Standardowa obsługa zapewnia również możliwość konsultacji klienta z księgowym w siedzibie biura lub w przestrzeni zleceniodawcy. Z takiej opcji nadal korzysta wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza z branży przemysłowej.