Polskie prawo przewiduje kilka form opodatkowania dla przedsiębiorców i związanych z nimi sposobów księgowania działalności i operacji finansowych. Podstawowy podział obejmuje księgowość pełną i uproszczoną. Ta natomiast mieści w sobie trzy formy uproszczonej księgowości, a zarazem też opodatkowania. Są to podatkowa księga przychodów i rozchodów, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kto spełnia wymagania ustawowe?

Polscy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru formy opodatkowania, która będzie dla nich korzystna. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które zawężają liczbę dostępnych opcji, a także pewne kryteria formalne, które należy spełnić. W przypadku prowadzenia księgowości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych konieczne będzie złożenie stosownego oświadczenia do Urzędu Skarbowego jeszcze przy rozpoczęciu działalności gospodarczej. Jeśli natomiast przejście na ryczałt ma odbyć się w trakcie działalności firmy, zgłoszenie należy przekazać do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu z tego tytułu w danym roku podatkowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów reguluje kwestie tego, kto może korzystać z tej formy opodatkowania. Możliwości tej nie mają przedsiębiorcy, dla których obszarami działalności gospodarczej są:

  • prowadzenie aptek;
  • udzielanie pożyczek pod zastaw;
  • działalność gospodarcza pozarolnicza (z wyjątkiem wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 11);
  • usługi reklamowe, fotografii reklamowej, detektywistyczne i ochroniarskie, finansowe;
  • sprzedaż części i akcesoriów dla motoryzacji,
  • wytwarzanie wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.

Często ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stosowany jest przez lekarzy, techników dentystycznych, położne, pielęgniarki, tłumaczy, nauczycieli udzielających lekcji na godziny, ale też wielu innych przedsiębiorców.

Jak prowadzić księgowość?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opiera się na opodatkowaniu wpływów ze sprzedaży towarów lub usług bez pomniejszania ich o koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa przewiduje przy tym kilka stawek podatku (20%, 17%, 10%, 8.5%, 5.5%, 3%, 2%), których wysokość zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności. I tak stawka 20% dotyczy wspomnianych już lekarzy, tłumaczy czy nauczycieli. Stawka 17% obejmuje natomiast między innymi przedsiębiorców świadczących usługi parkingowe, związane z zakwaterowaniem, ale też fotograficzne. Usługi gastronomiczne oraz polegające na wytwarzaniu przedmiotów z powierzonych materiałów podlegają stawce w wysokości 8.5%.

Ta forma opodatkowania zaliczana jest do form księgowości uproszczonej, warto jednak powierzyć jej prowadzenie specjalistom z dziedziny rachunkowości. Usługi w tym zakresie oferują liczne biura rachunkowe, wśród nich Biuro Rachunkowe Gama. Obowiązkiem przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na ryczałt, w zakresie dokumentacji jest przede wszystkim księgowanie dowodów sprzedaży. Muszą oni jednak ponadto przechowywać dowody zakupu towarów, jak również prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.