Ewidencjonowanie sprzedaży i zakupu jest obowiązkiem podatników VAT. Przedsiębiorcy są zobligowani do odprowadzania podatku od sprzedawanych towarów i usług, aby co roku móc rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Czy każdy przedsiębiorca musi być podatnikiem VAT? Zobacz, co na ten temat podpowiadają specjaliści z Mobilnego Biura Rachunkowego All4You z Buska-Zdroju.

Na czym polega ewidencja VAT?

Świadczenie usług i sprzedaż towarów podlega rejestracji VAT, jednak ustawa przewiduje pewne zwolnienia. Przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy 200 tysięcy złotych rocznie oraz nie świadczą usług wymienionych w art 113 ust 13 Ustawy o VAT,  nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT. Każdy przedsiębiorca ustawowo powinien prowadzić rzetelną ewidencję dla celów rozliczeń VAT. VAT podlegający wpłacie to różnica pomiędzy VAT należnym z tytułu dokonanej sprzedaży towarów i usług a VAT naliczonym z tytułu dokonanych zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, podatnik w składanym JPK może złożyć wniosek do US o zwrot nadpłaconego VAT w terminach przewidzianych ustawą.

Na fakturze VAT zawsze powinna znaleźć się informacja o wysokości naliczonego podatku. Podstawowa stawka podatku VAT to 23 % i obejmuje większość kategorii produktów. Stosuje się też obniżoną stawkę VAT i jest to:

  • 8% na usługi remontowe i wyroby medyczne,

  • 5% na produkty spożywcze,

  • 0% na podstawowe produkty spożywcze.

Szczegółowe objaśnienia, jak sporządzić deklarację podatkową i który formularz należy wypełnić można uzyskać podczas współpracy z biurem rachunkowym. Deklarację VAT składa się co miesiąc lub co kwartał. Należy dopilnować, aby deklaracja miesięczna została przekazana do 25 dnia każdego miesiąca, a deklaracja kwartalna do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale rozliczeniowym. Ponadto podatnicy VAT, którzy rozliczają się kwartalnie, oprócz deklaracji VAT raz na kwartał, muszą wysyłać co miesiąc ewidencję VAT w pliku JPK. Przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy 200 tysięcy złotych rocznie nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT.

Prowadzenie ewidencji podatku od towarów i usług VAT oferuje Mobilne Biuro Rachunkowe All4You z Buska-Zdroju, w województwie świętokrzyskim. Firma zapewnia pełną obsługę księgową, w tym prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji ryczałtowych, ewidencji środków trwałych oraz wyposażenia. Biuro oferuje także usługi kadrowo-płacowe, rozliczenia z ZUS, przygotowanie zeznań i deklaracji podatkowych oraz informacji JPK oraz sporządzanie sprawozdań do GUS, WUOŚ.

Usługi, które nie są opodatkowane

Jednak nie w każdym przypadku konieczne jest prowadzenie ewidencji VAT. Istnieją usługi zwolnione z płacenia podatku a tacy przedsiębiorcy nie są czynnymi podatnikami VAT. Na podstawie art. 43 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatku VAT nie zapłacą m.in.:

  • lekarze prowadzący własną działalność gospodarczą, w tym lekarze dentyści oraz inne podmioty świadczące usługi z zakresu opieki medycznej, czyli np. pielęgniarki środowiskowe, położne czy fizjoterapeuci,

  • nauczyciele świadczący usługi prywatnego nauczania z różnych dziedzin. Wyjątkiem jest nauczanie języków obcych. W tym przypadku usługi mogą nie być prowadzone przez dyplomowanego nauczyciela i nie zostaną opodatkowane,

  • jednostki oświatowe, czyli szkoły, przedszkola, żłobki publiczne oraz prywatne, szkoły specjalne, placówki opiekuńcze i wychowawcze,

  • podmioty z sektora usług finansowych np. firmy ubezpieczeniowe, banki oraz inne instytucje udzielające pożyczek i kredytów.