Każda osoba, która zdecyduje się na otwarcie własnej firmy, musi wybrać sposób opodatkowania swoich przychodów. Zależnie od ich wysokości, ustawodawca przewidział różne formy rozliczania się z urzędem skarbowym – księgowość pełną, kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany oraz księgę przychodów i rozchodów. Ta ostatnia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród początkujących przedsiębiorców. Dlaczego? Zobacz co na ten temat podpowiadają eksperci z firmy ST Usługi finansowo-księgowe i prawne.

KPiR – jedna z form księgowości uproszczonej

Na samym początku należy zaznaczyć, że prowadzenie księgi przychodów i rozchodów możliwe jest jedynie w ramach księgowości uproszczonej. Ta z kolei nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zatwierdzonej 26 lipca 1991 roku, z rachunkowości uproszczonej mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychody ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro w przeliczeniu na złotówki (w 2021 roku kwota ta wyniosła 9 188 200 zł).

Na prowadzenie księgi przychodów i rozchodów mogą więc zdecydować się:

  • osoby prowadzące firmy jednoosobowe,

  • spółki cywilne,

  • spółki jawne,

  • spółki partnerskie.

Jeśli tylko ich przychody mieszczą się w granicach ustalonych przez ustawodawcę.

Jak wygląda KPiR?

Jak informują księgowi z firmy ST Usługi finansowo-księgowe i prawne:

Księga przychodów i rozchodów może mieć formę papierową lub elektroniczną. Składa się ona z 16 kolumn, które należy na bieżąco uzupełniać, podając szczegółowe informacje na temat każdej odbytej transakcji. Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymaga od przedsiębiorcy chociażby podstawowej wiedzy z zakresu rachunkowości.

Wielu z nich woli się jednak skupić na rozwoju firmy, zaś jej księgowość powierzyć w ręce specjalistów. Daje to gwarancję, że dokumentacja prowadzona będzie w sposób rzetelny i prawidłowy. Ponadto współpraca z doświadczonymi księgowymi niesie za sobą również wiele innych korzyści. Pracownicy ST Usługi finansowo-księgowe i prawne mogą pomóc zoptymalizować koszy w firmie bądź doradzić przedsiębiorcy w kwestiach podatkowych. Specjaliści dopilnują także terminów rozliczeń i zajmą się prowadzeniem kadr i płac, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zalety i wady prowadzenia KPiR

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest stosunkowo proste i zabiera niewiele czasu komuś, kto doskonale orientuje się w dziedzinie finansów. Dużą zaletę stanowi także fakt, że przedsiębiorca może odliczyć wszystkie koszty, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, o ile są one dobrze udokumentowane. KPiR dobrze obrazuje również kondycję finansową firmy, dzięki czemu przedsiębiorca może odpowiednio planować wszelkie działania, mające na celu jej rozwój.

Wadą prowadzenia księgowości firmy w takiej formie jest konieczność gromadzenia wszystkich dokumentów księgowych oraz ich opisywanie. Uciążliwe jest także ciągłe monitorowanie poprawności prowadzenia KPiR, gdyż każdy błąd może wiązać się z określonymi przez urząd skarbowy sankcjami. Jednak współpraca z rzetelnym biurem - ST Usługi finansowo-księgowe i prawne ze Świebodzic, w województwie dolnośląskim - pomoże uniknąć niepotrzebnych błędów.