Leasing staje się dzisiaj zdecydowanie coraz bardziej popularny, a to wszystko z uwagi na swoje zupełnie niebanalne zalety, jakie posiada. Jak się one dokładniej prezentują? Co można tak naprawdę wziąć w leasing i co to oznacza, że coś jest brane w leasing? Nie lepiej po prostu kupić? Na te wszystkie pytania odpowiedź będzie znajdowała się poniżej. 

Na czym polega leasing?

Na początek warto powiedzieć w ogóle nieco o tym, czym tak naprawdę jest leasing. Otóż jest to forma umowy cywilnoprawnej, w której jedna strona przekazuje drugiej prawo do korzystania z pewnej rzeczy przez określony w umowie czas, w zamian za opłaty leasingowe. 

Co warto wiedzieć, to fakt, że istnieją naprawdę bardzo różne rodzaje leasingu. Przede wszystkim, będzie to leasing operacyjny, finansowy, zwrotny, a także konsumencki, który przeznaczony jest dla osób fizycznych i również cieszy się coraz większą popularnością. 

Mówiąc dość krótko, w leasingu chodzi o to, że można bez żadnego problemu korzystać z nowego urządzenia, nie kupując go, a jedynie płacąc co miesiąc pewną kwotę. 

Co można wziąć w leasing?

Co chwila słyszy się gdzieś zdanie, że ktoś wziął w leasing samochód. Oczywiście jak najbardziej jest to możliwe. Leasingowanie samochodów osobowych czy dostawczych albo firmowych jest obecnie bardzo wygodne i stosowane przez wiele osób. 

Co jednak ciekawe, w leasing można wziąć także wiele innych rzeczy. Istnieje leasing maszyn budowlanych, innych maszyn np. do przemysłu, leasing sprzętu rolniczego, IT, czy też sprzętu medycznego. Warto wiedzieć, że w leasing można wziąć nawet budynek. 

Jakie są zalety leasingu?

Dlaczego jednak warto korzystać z leasingu? Przede wszystkim, największą zaletą jest niewątpliwie to, że można korzystać z danego urządzenia bez konieczności kupowania go. Tym bardziej że miesięczne, tudzież inne ratalne kwoty wcale nie są spore, zatem dla firmy oraz dla osób prywatnych jest to naprawdę ładny zastrzyk gotówki. 

Kolejną zaletą jest fakt, że od kolejnych opłat leasingowych przedsiębiorcy mogą odliczać VAT, zaś czynsz leasingowy stanowi tak naprawdę koszt uzyskania przychodu. Co więcej, leasing daje naprawdę wiele swobody, możliwość podejmowania szybko decyzji i prześcignięcia konkurencji. 

Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby korzystać z renomowanych firm oferujących leasing – taką jest np. Salroz Rassek L. – grupa Credit Agricole.

Czym się różni leasing od wynajmu długoterminowego?

Zasadniczo te dwie formy są bardzo podobne. W leasingu jednak istnieje możliwość wykupienia danego sprzętu po okresie użytkowania zaznaczonym w umowie. Oczywiście cena jest wówczas znacznie niższa.