W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie do samochodu. Jest on nam niezbędny zarówno w życiu prywatnym, jak i do prowadzenia firmy. Niestety niewiele osób stać na to, by kupić auto za gotówkę. Większość z nas finansuje je z kredytu bankowego, który trzeba potem spłacać latami. A gdyby tak wziąć samochód w posiadanie na znacznie lepszych warunkach? Dzięki leasingowi jest to możliwe! Na czym polega leasing?

Jak działa leasing?

W ramach leasingu leasingodawca nabywa przedmiot wskazany przez leasingobiorcę, a następnie udostępnia mu go za określonym wynagrodzeniem w ratach leasingowych. Kiedy umowa leasingu wygaśnie, leasingobiorca może wykupić użytkowany przez siebie przedmiot po okazyjnej cenie. Jak tłumaczy specjalista z firmy Heldalix – w leasing można wziąć praktycznie każdą rzecz. Najczęściej finansuje się w ten sposób zakup samochodów, ale podobnie można postąpić w przypadku maszyn rolniczych, przemysłowych, sprzętu do dezynfekcji, mebli biurowych czy oprogramowania komputerowego.

Dlaczego warto wziąć auto w leasing?

Leasing jest szybszą i łatwiej dostępną formą finansowania samochodu niż kredyt bankowy. Dzieje się tak, dlatego że firma leasingująca aż do zakończenia umowy jest właścicielem pojazdu. Inwestorów przekonuje też mniejsza ilość formalności przy podpisywaniu umowy. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz i wskazać wybrany model samochodu, by już po kilku dniach czerpać pełną radość z jazdy.

Z leasingu mogą skorzystać zarówno właściciele firm, jak i osoby prywatne, a o tym nie wszyscy wiedzą. Od kilku lat w Polsce funkcjonuje leasing konsumencki, który umożliwia zakup nowego auta każdemu przeciętnemu obywatelowi. Leasing dla przedsiębiorców wiąże się zaś z licznymi ulgami podatkowymi. Każda rata leasingowa stanowi bowiem koszt prowadzenia działalności gospodarczej, a to skutkuje niższym podatkiem.

Zalety wykupu auta po zakończeniu umowy

Wielu inwestorów decyduje się na wykupienie samochodu zaraz po wygaśnięciu umowy leasingowej. Ma to sporo zalet, a jedną z największych jest okazyjna cena. Kupujemy auta, które użytkowaliśmy do tej pory, a więc nie jest to przysłowiowy kot w worku. Doskonale wiemy, w jakim stanie technicznym jest pojazd oraz jak zachowuje się na drodze. W przypadku przedsiębiorców auto można wykupić na dwa sposoby – albo na użytek firmy, albo na użytek prywatny, ale wtedy nie wejdzie ono w skład majątku przedsiębiorstwa.

Jak widać, leasing samochodowy ma wiele zalet. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto udać się do dobrego doradcy leasingowego, który przedstawi nam najkorzystniejsze oferty oraz przeprowadzi nas przez cały proces takiej formy finansowania zakupu auta.