Wielu z nas podejmuje się pracy zarobkowej poza granicami naszego kraju. Niektóre osoby nie zawsze mają świadomość, jakie wtedy są ich obowiązki względem polskiego urzędu skarbowego. Wielu ludzi musi składać deklarację podatkową w Polsce i w niej wykazać swoje dochody, które zostały uzyskane za granicą. Jakie są metody rozliczania zagranicznych dochodów?

Czym jest metoda wyłączenia z progresją?

Rozliczanie podatków nie jest ulubionym zajęciem zdecydowanej większości podatników. Często nie potrafimy wykonać tej czynności samodzielnie i zwracamy się o pomoc do księgowych. Nie inaczej jest w przypadku osób, które pracują za granicą i otrzymują PIT zagraniczny. Z jego rozliczeniem może pomóc nam m.in. Dębińska Marzena Biuro rachunkowe ze Stargardu. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się dwie metody rozliczania dochodów uzyskiwanych poza granicami naszego kraju.

Pierwszą jest wyłączenie z progresją. Ta metoda wykorzystywana jest przez osoby, które uzyskały swoje dochody m.in. w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii czy Austrii. Zgodnie z ustaleniami między krajami, dochody osiągnięte w tych krajach nie podlegają opodatkowaniu w kraju zamieszkania osoby zainteresowanej, aczkolwiek taka osoba musi przedstawić je w zeznaniu podatkowym, ponieważ są one niezbędne do obliczenia stawki procentowej do opodatkowania dochodów w kraju. Ujmując to bardziej praktycznie, osoba, która w danym roku uzyskała dochody w Polsce i np. w Danii, będzie podlegała opodatkowaniu jedynie części zarobionej w naszym kraju, jednakże stawka opodatkowania będzie zależała od sumy dochodów. W sytuacji, gdy podatnik uzyskał dochód jedynie za granicą, wówczas w trakcie rozliczenia podatkowego nie będzie obowiązywała go niedopłata lub zwrot w polskim urzędzie.

Obowiązek rozliczenia dochodów uzyskanych w krajach objętych metodą wyłączenia z progresją zależy przede wszystkim od tego, czy w danym roku osoba osiągała również dochody w innych krajach, które objęte są metodą zaliczenia proporcjonalnego lub w krajach, które nie zawarły z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli podatnik uzyskał w tym samym roku dochód w krajach objętych rozmaitymi metodami, wtedy zobowiązany jest on do rozliczenia się w Polsce, ponieważ część tych dochodów opodatkowana jest w naszym kraju.

Na czym polega metoda zaliczenia proporcjonalnego?

Inną metodą jest zaliczenie proporcjonalne. Obowiązuje ona dochody osiągane przez podatnika między innymi w Holandii lub Belgii, a także we wszystkich krajach, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania. W przypadku metody zaliczenia proporcjonalnego zagraniczne dochody są opodatkowane przy rozliczeniu w Polsce. Niezależnie od tego, czy osoba osiągała w danym roku dochody w naszym kraju i za granicą, stawka opodatkowania będzie uzależniona od sumy dochodów ze wszystkich krajów.

Biorąc pod uwagę to, że podatek dochodowy jest odprowadzany w tym samym kraju, co dochód był uzyskany, w wyniku rozliczenia podatkowego w Polsce może powstać niedopłata, którą należy uregulować. W celu zmniejszenia niedopłaty zazwyczaj stosuje się ulgę abolicyjną. Nalicza się ją proporcjonalnie do stosunku dochodów zagranicznych do wszystkich dochodów uzyskanych w danym roku rozliczeniowym.