Faktoring to usługa kierowana do właścicieli firm, których działalność związana jest ze sprzedażą towarów oraz usług na faktury z odroczonym terminem płatności. Firmy faktoringowe zapewniają takim klientom ochronę środków, stajać się pośrednikiem miedzy odbiorca a dostawcą towarów. Zobacz, jak działa faktoring oraz jakie usługi oferują firmy faktoringowe.

Faktoring – jak to działa?

Faktoring to usługa skierowana do firm prowadzących sprzedaż towarów i usług innym firmom lub instytucjom, wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. Zawarcie umowy z firmą świadczącą usługi faktoringowe pozwala klientowi na otrzymanie pieniędzy za faktury w czasie dużo krótszym, niż przewiduje termin spłaty.

Dzieje się tak dlatego, że firma faktoringowa, z którą klient nawiązał umowę, staje się faktorem, czyli udziela finansowania. W praktyce oznacza to, że klient, jako dostawca otrzymuje zaliczkę obejmująca od 80% do 100% wartości brutto faktur zgodnych z umową zawartą z odbiorcą, natomiast resztę kwoty otrzymuje po spłacie faktury przez odbiorcę. Za takie pośrednictwo firma faktoringowa pobiera prowizję, jednak rozwiązanie to ma wiele korzyści dla każdej ze stron:

  • dostawca otrzymuje pieniądze w dużo krótszym terminie,
  • natomiast odbiorca spłaca fakturę zgodnie z wyznaczonym terminie lub w przypadku problemów finansowych ustala nowe warunki spłaty z faktorem.

Zawieranie umowy faktoringowej

Zawarcie umowy faktoringu następuje szybko i nie wymaga wielu formalności. Firma świadcząca usługi faktoringu, jak na przykład mFaktoring S.A. dokonuje oceny tzw. faktorowalności transakcji - czyli tego, czy w standardowym obrocie handlowym dostawcy z jego odbiorcami występują jakieś okoliczności utrudniające skuteczne ściąganie należności. Jeśli okoliczności takie nie występują, umowa może zostać zawarta.

Następnym krokiem należy jest zawiadomienie odbiorców, o zawarciu umowy z faktorem oraz poinformowanie o zmianie adresata spłaty należności – od tej pory bowiem płatności za faktury odbiorca kierować będzie na konto faktora, a nie jak dotychczas na konto dostawcy. Z perspektywy odbiorcy, czyli osoby spłacającej należność jest to jedyna zmiana, stąd też proces ten odbywa się bezproblemowo.

Kiedy formalności zostaną zawarte, wszystko działa bardzo płynnie: faktury są na bieżąco przekazywane przez dostawcę, czyli firmę wystawiającą fakturę, faktorowi, a przelew pieniędzy od faktora do dostawcy może nastąpić nawet w tym samym dniu.

Rodzaje faktoringu

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, różniących się między sobą, warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się z ich charakterystyką. Najpopularniejszym rodzajem faktoringu jest faktoring z regresem, zwany także faktoringiem niepełnym lub niewłaściwym. W przypadku niewypłacalności odbiorcy dostawca, czyli faktorant zobowiązany jest do zwrotu otrzymanej przez faktora zaliczki.

Istnieje również możliwość zawarcia umowy, w której zwrot zaliczki nie będzie następował -  usługa ta to faktoring bez regresu, czyli faktoring pełny, właściwy. W przypadku zawarcia tego typu umowy z faktorem transakcje są ubezpieczone od braku zapłaty ze strony odbiorcy. Usługa ta jest jednak nieco droższa od standardowego faktoringu z regresem, a faktor, czyli firma, z której usług korzystamy decyduje, jakie łączne kwoty faktur wobec odbiorców można sfinansować, czyli ustala limity, ponieważ to on przejmuje ryzyko braku zapłaty.

Innym rodzajem faktoringu jest faktoring eksportowy, na który decydują się zazwyczaj przedsiębiorcy posiadający odbiorców zagranicznych. W tego typu umowie transakcje w większości przypadków są ubezpieczone, więc ryzyko braku zapłaty należności ponosi faktor, jednak zanim dojdzie do zawarcia umowy, instytucja faktoringowa dokona sprawdzenia kontrahentów za granicą i zbada ryzyko zawierania z nimi transakcji.

Ostatnim popularnym rodzajem usług świadczonych przez firmy faktoringowe jest faktoring odwrotny, pozwalający firmie zawierającej umowę na  finansowanie własnych zobowiązań. Usługa ta  polega na regulowaniu przez faktora w imieniu przedsiębiorcy jego bieżących zobowiązań oraz regulowaniu płatności na rzecz faktora, przez korzystająca z tego usług firmę w ustalonym w umowie przedłużonym terminie, z uwzględnieniem prowizji faktoringowej.