Jednym ze sposobów odzyskania przez wierzycieli swojej należności jest skierowanie sprawy do sądu. Ten bada okoliczności i wydaje tak zwany tytuł wykonawczy, który stwierdza istnienie obowiązku zapłaty określonej kwoty i zawiera nakaz jej uiszczenia. Dłużnik może bronić swojego stanowiska tylko do momentu wydania tytułu wykonawczego. Po zakończeniu postępowania bowiem nie będzie takiej możliwości.

Postępowanie egzekucyjne

Skierowanie przez wierzyciela sprawy niespłaconego długu na drogę sądową nie musi wcale oznaczać, że wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Do momentu wydania tytułu wykonawczego dłużnik może i powinien argumentować, że obowiązek zapłaty nie istnieje, został wcześniej spłacony, jest przedawniony lub wierzyciel udzielił zwłoki – okoliczności te przemawiają na jego korzyść, jeśli oczywiście są zgodne z prawdą. Jeśli jednak sąd stwierdzi istnienie obowiązku zapłaty należnej kwoty oraz nakaże dokonanie zapłaty, to dłużnik nie ma już możliwości obrony. Po zakończeniu postępowania i wydaniu tytułu wykonawczego wierzyciel może skierować sprawę do komornika i wnioskować o postępowanie egzekucyjne.

Komornik to funkcjonariusz publiczny, którego obowiązki obejmują ściągnięcie świadczeń zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych na poczet niespłaconego długu. Działa przy sądach rejonowych i z tego względu może podejmować działania na wniosek wierzyciela jedynie na podstawie tytułu wykonawczego. Oznacza to również, że każda kancelaria komornicza działa na określonym obszarze, właściwym dla danego sądu. Na przykład Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wołominie Artur Królasik może dokonywać odzyskiwania należności między innymi w miastach Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz wszystkich gminach podległych Sądowi Rejonowemu w Wołominie.

Co obejmuje ściąganie długów?

Komornik nie ma kompetencji w zakresie badania zasadności długu – postępowanie egzekucyjne ma charakter wykonawczy względem orzeczenia postępowania sądowego i jest ono formalne, zatem nie można protestować wobec jego przeprowadzania. Windykacja należności może być prowadzona z należących do dłużnika:

  • nieruchomości;
  • ruchomości;
  • wynagrodzenia za pracę lub świadczeń emerytalno-rentowych;
  • rachunków bankowych;
  • innych wierzytelności;
  • innych praw majątkowych (akcji, udziałów);

Ponadto komornik może dokonać egzekucji długu przez zarząd przymusowy lub sprzedaż przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego. O tym, z czego będzie prowadzona, decyduje wierzyciel we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jednym ze sposobów odzyskania należności, stosowanym w przypadku zajmowania przez komornika składników majątku, są licytacje komornicze ruchomości oraz nieruchomości.

Istotną kwestią są również środki służące i pomocne dłużnikowi, których istnienie przewidują regulacje prawne w zakresie egzekucji sądowej. I tak, zajęciu na poczet długu nie mogą podlegać między innymi przedmioty wykorzystywane w pracy zarobkowej. Brak komunikacji między dłużnikiem a komornikiem może doprowadzić do ich zajęcia z powodu braku wiedzy tego ostatniego. Zamiast unikać problemu i komornika, dłużnik powinien skupić się nad rozwiązaniem kwestii długu w taki sposób, aby windykacja nie pozbawiła go środków do życia. Warto pamiętać również, że tytuł wykonawczy ulega przedawnieniu po upływie dziesięciu lat, jednak każde skierowanie sprawy do komornika przerywa bieg przedawnienia i rozpoczyna go na nowo.