Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych wykonuje wyłącznie komornik, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w innych ustawach. Komornik wykonuje także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów. ( Ustawa z dnia 22 marca 2018r. o komornikach sądowych)

Zawód komornika sądowego

Komornik sądowy zajmuje się odzyskiwaniem należności. Swoje działania rozpoczyna dopiero po otrzymaniu orzeczenia sądu, czyli tytułu wykonawczego. Komornik sądowy  w ramach egzekucji zajmuje wynagrodzenie za pracę, świadczenie emerytalno-rentowe, rachunek bankowy, wierzytelności, ruchomości, nieruchomości i inne prawa majątkowe. Zanim nastąpi zajęcie świadczeń i środków na koncie, dłużnik otrzymuje pisemne powiadomienie, więc jeśli nastąpiła pomyłka, może sprawę wyjaśnić. Nie ma tu mowy o jakimkolwiek działaniu niezgodnym z prawem. Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym w Dębicy Grażyna Krok-Mondrzejewska przyjmuje interesantów w kancelarii. Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym i służy pomocą każdemu, kto dochodzi swoich praw zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Licytacja komornicza

Licytacja komornicza nieruchomości jest przykrym momentem każdego, kto wpadł w tarapaty finansowe. Często nieruchomość jest dorobkiem całego życia, więc jest to dramatyczny moment dla całej rodziny. Zanim dojdzie do licytacji, dłużnik otrzymuje od komornika wezwanie do zapłaty długu. Komornik składa wniosek o wpis do księgi wieczystej, by właściciel nie mógł jej sprzedać lub przepisać na inną osobę. Sprzedaż odbywa się w drodze publicznej licytacji, po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania przedmiotowej nieruchomości.

Sprzedaż na licytacji

Cena nieruchomości wystawionej na sprzedaż nie może być niższa niż 75% wycenionej wartości. Jeżeli w pierwszej licytacji nie znajdzie się nabywca, wyznaczany jest drugi termin, a cena nieruchomości jest obniżana. Kiedy np. braknie chętnych na zakup, wierzyciel czy też współwłaściciel ma możliwość przejęcia jej za 2/3 wartości. Jeśli dojdzie do sprzedaży, nabywca po dokonaniu wpłaty środków, uzyskuje prawo do „przysądzenia własności nieruchomości” i zostaje wpisany do księgi wieczystej jako właściciel. Wszelkie obciążenia nieruchomości wygasają, chyba, że przepis stanowi inaczej. Pieniądze ze sprzedaży przelewane są na pokrycie długu: kosztów egzekucji i roszczeń wierzycieli.

Kancelaria komornicza w Dębicy

Wszystkie uprawnienia komornicze mają na celu zabezpieczenie interesów wierzyciela oraz skłonienie dłużnika do uregulowania swojego długu. Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym w Dębicy Grażyna Krok-Mondrzejewska korzysta z najnowszych systemów teleinformatycznych oraz stale aktualizowanego i ulepszanego oprogramowania.

Zgodnie z treścią art. 761 kpc komornik może zasięgać od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Komornik pomaga w dochodzeniu roszczeń z tytułu długów alimentacyjnych oraz innych wierzytelności. Realizuje wnioski o eksmisje, przeprowadza licytacje oraz wykonuje wszystkie czynności wynikające ze specyfiki zawodu i uprawnień.