Jeśli pracujesz w branży ubezpieczeń i zajmujesz się dystrybucją, to jesteś objęty obowiązkiem doskonalenia zawodowego, który wynika z Ustawy o Dystrybucji Ubezpieczeń. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co jest podstawą do wprowadzonych zmian, a także najczęściej zadawane pytania na temat obowiązującej od 2017 r. Ustawy o Dystrybucji Ubezpieczeń.


Podstawa prawna, z której wynika obowiązek doskonalenia zawodowego

15 grudnia 2017 r. wprowadzono zmiany w Ustawie o Dystrybucji Ubezpieczeń i tym samym przywrócono obowiązek szkoleń. Istniał on już wcześniej, na gruncie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, ale został zniesiony w 2005 r. Naniesione poprawki wynikają z implementacji dyrektywy IDD i mają na celu profesjonalizację rynku pośrednictwa.


Ustawa o Dystrybucji Ubezpieczeń - najczęściej zadawane pytania


  1. Kto objęty jest obowiązkiem szkolenia - osoby wykonujące bezpośrednio czynności związane z dystrybucją ubezpieczeń oraz dystrybucją reasekuracji tj. czynności: agencyjne (tak zwana OFWCA), brokerskie w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji,  czynności dystrybucyjne zakładu ubezpieczeń oraz zakładu reasekuracji. Obowiązek dotyczy również członków zarządu agentów i brokerów będących osobami prawnymi, jak i wspólników spółek osobowych. Ustawa zwalnia z tego obowiązku jedynie osoby zajmujące się ubezpieczeniami uzupełniającymi.
  2. Tematy szkoleń: Ubezpieczenia na życie, o których mowa w dziale I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej; Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe, o których mowa w dziale II załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej; Ubezpieczenia na życie, o których mowa w grupie 3 działu I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej; Reasekuracja ubezpieczeń.
  3. Termin odbycia pierwszego szkolenia: wszystkich, którzy zajmowali się dotychczas obrotem ubezpieczeniami obowiązuje jeden termin - nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r.

 

Specjalista z firmy MBP Szkolenia Ubezpieczeniowe podpowiada, że początkujący powinni odbyć pierwsze szkolenie, nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia wpisu do rejestru lub rozpoczęcia wykonywania czynności. Niedostosowanie się do obowiązku, może skutkować wykreśleniem z rejestru pośredników ubezpieczeniowych.