Każdy rok niesie ze sobą kolejne zmiany w przepisach. Niektóre korzystne, niektóre mniej. Zniesienie obowiązku składania deklaracji PIT, skorzystanie z ulgi termo modernizacyjnej czy obowiązkowy split payment to tylko cześć zmian dotyczących podatków w 2019 roku. Na jakie zmiany należy się przygotować od września 2019? Odpowiedź poniżej.

Obowiązkowy Split Payment

Split payment to mechanizm podzielonej płatności, polegający na dokonaniu płatności przez nabywcę za określone towary na dwa rachunki bankowe. Wartość netto trafia na rachunek dostawcy lub usługodawcy, zaś kwota podatku VAT na specjalny rachunek VAT. W Polsce split payment został wprowadzony w lipcu 2018 roku. Od 1. września 2019 będzie obowiązkowy dla wybranych branż i będzie obejmował 150 towarów i usług, w tym węgla, elektroniki, aparatów fotograficznych , telefonów komórkowych oraz usług budowlanych. Dotyczyć będzie transakcji, których wartość wynosi 15 tys. zł lub więcej. W związku z wprowadzeniem tych zmian, na fakturach będzie trzeba umieścić informację o podziale płatności. Brak tej informacji będzie objęty karą w wysokości 100% kwoty podatku wskazanego na fakturze.

NIP na paragonach fiskalnych

Ta zmiana ma wejść w życie również z początkiem września. Będzie polegała na tym, iż przedsiębiorca, który będzie chciał uzyskać fakturę do paragonu, dostanie ją tylko wtedy, gdy na kasie fiskalnej będzie zaewidencjonowany NIP jego firmy. W przeciwnym razie faktury nie otrzyma, albo ją dostanie z dodatkowo naliczą sankcją w wysokości 100% kwoty podatku VAT z tej transakcji. Oznacza to, że przedsiębiorca dwukrotnie zapłaci podatek VAT, w przypadku braku NIP –u na paragonie. Zmiana ta ma przede wszystkim dotyczyć branży paliwowej i budowlanej.

Zerowy PIT dla młodych

Od 1. sierpnia 2019 roku ma wejść w życie regulacja dotycząca zerowego PITU dla młodych pracowników, która ma dotyczyć przychodów z pracy oraz umów zlecenia i o dzieło, osiąganych przez osoby do 26 roku życia. Górna granica pierwszego progu w skali podatkowej ma wynosić 85 528 zł w roku podatkowym. Zerowy PIT dla młodych to nic innego jak zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy podkreślić, że jeżeli młody podatnik będzie uzyskiwał przychody z założonej działalności gospodarczej, z tego zwolnienia nie będzie mógł skorzystać.

A co nas czeka w 2020 roku?

Już z początkiem nowego roku wejdą w życie kolejne zmiany dotyczące podatków. Od 1.stycznia 2020 roku ma zacząć obowiązywać  nowa struktura JPK_VAT. Będzie składała się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Podatnicy rozliczający VAT co miesiąc będą przesyłać jeden plik JPK_VAT w terminie dotychczasowej deklaracji raz w miesiącu. Zaś osoby, które rozliczają się kwartalnie, zobowiązane będą do wysyłania co miesiąc części ewidencyjnej, a cześć deklaracyjna w dwóch pierwszych miesiącach kwartału będzie zerowa, a za ostatni miesiąc kwartału będzie przesyłana część ewidencyjna i deklaracyjna w jednym pliku. W życie wejdzie także indywidualny rachunek podatkowy, umożliwiający każdemu podatnikowi dokonanie wpłat za podatek VAT, PIT i CIT oraz należności niepodatkowych, które stanowią dochód budżetu państwa. Obowiązywać też będzie nowa matryca stawek VAT, na którą poza samymi podatnikami czekają też doradcy podatkowi i księgowi, m.in. Kancelarii Biegłego Rewidenta EPONA w Świnoujściu. Tu oprócz wszelkich czynności związanych z doradztwem i przeglądami podatkowymi, można liczyć na usługi audytorskie, controlling produkcji, pomoc kadrowo-płacową oraz prowadzenie księgowości.