Blog Panoramy Firm

Nie trzeba samodzielnie rozliczać PIT od 2019 roku!

Materiał partnera
2019-05-10
pieniądze

Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia, jednak rok 2019 jest swego rodzaju przełomem w zakresie prawa podatkowego, gdyż po raz pierwszy nie musimy samodzielnie rozliczać PIT. Do tej pory złożenie deklaracji było obowiązkiem każdego, a terminy upływały wraz z końcem kwietnia. Jak w praktyce wyglądają zmiany i czy faktycznie wszystko zrobi za nas Urząd Skarbowy?

Innowacyjne systemy internetowe

Na samym wstępie warto wspomnieć o programach online, które umożliwiają szybkie i łatwe rozliczenie podatku. Rok 2019 był rekordowy pod względem rozliczeń przy pomocy Internetu, co świadczy o skuteczności innowacyjnego systemu rozliczeniowego. Jest on nie tylko wygodny, ale również przejrzysty i dość intuicyjny, dlatego z powodzeniem mogą z niego korzystać nawet te osoby, które na co dzień rzadko korzystają z komputera.

 

Dlaczego warto rozliczać PIT online:

  • proces odbywa się bez wychodzenia z domu;
  • systemy są łatwe w obsłudze i klarowne;
  • za korzystanie z programów do rozliczania nie są pobierane opłaty;
  • jest to zdecydowanie szybsze niż rozliczenie w klasycznej formie.

Oczywiście znajdziemy również wiele minusów rozliczania PIT przez Internet. Najważniejszym z nich jest brak doradztwa ze strony biura rachunkowego, w zakresie odliczania określonych kwot od podatku. Problem mogą mieć przede wszystkim osoby starsze, niezaznajomione z nowymi technologiami. Księgowy zawsze wybiera rozwiązanie korzystne dla klienta, co może skutkować wyższą kwotą zwrotu podatku, a co za tym idzie – kilkoma banknotami więcej w Twoim portfelu.

Czy Urząd Skarbowy rozliczy za Ciebie podatek?

Obowiązek składania rocznej deklaracji został nałożony ćwierć wieku temu i do 2019 roku ciążył na każdym, kto uzyskiwał jakiekolwiek opodatkowane dochody w ciągu poprzedniego roku. Było to nie tylko problematyczne dla pracowników i pracodawców, ale też księgowych, którzy w pierwszym kwartale każdego roku mieli nawał pracy związanej z rozliczeniami. Jak wypełnić deklarację? Co możesz sobie odliczyć? Ile wyniesie zwrot podatku? Ogromna ilość formularzy i opcji do wyboru przyprawiała wszystkich o zawroty głowy.

 

Specjaliści z firmy System-1 Numeric informują, że od 2019 roku wprowadzono istotne zmiany w prawie podatkowym. Profesjonalni księgowi zawsze służą pomocą w przypadku problemów z rozliczeniem PIT oraz pomogą swoim klientom znaleźć optymalne rozwiązanie, jeśli Ci rezygnują z automatycznej, standardowej wersji PIT rozliczanej przez Urzędy Skarbowe. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli nie chcemy wprowadzać żadnych zmian w deklaracji, od tego roku nie obowiązuje nas składanie żadnych dokumentów.

Opracowanie artykułu:

System-1 Numeric Sp. z o.o.

ul. Franciszkańska 43, 40-707 Katowice śląskie
e-mail
www