Własna działalność gospodarcza kojarzy nam się głównie z większymi zarobkami oraz niezależnością i samodzielnością. W dzisiejszych czasach założenie firmy nie jest trudne, ale należy pamiętać, że nierozerwalnie wiąże się z płaceniem podatków. Podatek to obowiązkowe, nieodpłatne, publicznoprawne, bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy, które jasno wynika z ustawy podatkowej. 

Podatek dochodowy – obowiązek każdej osoby

Każda osoba – prywatna i przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego. Kiedy firma uzyskuje dochód, od razu trzeba odprowadzić od tej kwoty podatek. Jego wartość i termin zapłaty są zależne od formy opodatkowania, którą wybiera się wcześniej. Dochód jest, z podatkowego punktu widzenia, przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania. W Polsce wyróżniamy podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych.

Ustawa PIT mówi o 2 formach opodatkowania:

  • skala podatkowa 17% i 32% od nadwyżki 85 528 zł dochodu
  • podatek liniowy 19%

Następne dwie zryczałtowane formy opodatkowania:

  • karta podatkowa

  • ryczałt ewidencjonowany

Składka ZUS – obowiązek każdego przedsiębiorcy

Każda osoba posiadająca swój biznes opłaca składki ZUS. Jest to konieczność, która posiada jednak zaletę. Składka ta może mieć wpływ na dochód, który jest bazą opodatkowania oraz zmniejsza zaliczkę na rzecz Urzędu Skarbowego.

Składki ZUS mogą obniżyć podatek dochodowy dwoma sposobami: dzięki zaliczeniu ich do pozostałych wydatków albo poprzez odjęcie ich od dochodu. Pierwszy wariant zostaje umieszczony w księdze przychodów i rozchodów, razem z wydatkami, mającymi na celu uzyskanie przychodu. Gdy odejmujemy składki od dochodu, są one uwzględnione w zaliczkach na podatek. obliczanych w ciągu roku. Pod względem finansowym metody te się od siebie nie różnią.

Warto pamiętać o płaceniu składek, ponieważ zwłoka grozi płaceniem odsetek, które nie będą stanowiły kosztów otrzymania przychodu. Aby składka ZUS mogła zmniejszyć podatek dochodowy, konieczne jest potwierdzenie zapłaty, chociażby w formie dokonanego przelewu.

Właściciele firm, którzy nie uiszczają preferencyjnej składki ZUS, mają obowiązek odprowadzania dodatkowej składki na Fundusz Pracy. Ta kwota zazwyczaj jest zaliczana do kosztów firmowych.

Sprawy związane z comiesięcznym odprowadzaniem składek nie należą do prostych. Aby jak najefektywniej radzić sobie z podatkami, warto skorzystać z usługi Biuro Rachunkowe Doradców Podatkowych "Alfa" S.C. Dorota Łabno Anna Pawłowska, z siedzibą w Tarnowie.