Sposób prowadzenia księgowości przedsiębiorstwa zależy od wysokości uzyskiwanych przez nie dochodów, skali działalności gospodarczej oraz preferencji właściciela firmy. Choć rozliczanie się z urzędem skarbowym jest obowiązkiem każdego podatnika, przedsiębiorca ma wpływ na to, jak będzie ono wyglądać. Mali i średni przedsiębiorcy często decydują się na księgowość uproszczoną. Kiedy konieczne jest prowadzenie księgowości pełnej i jakie korzyści się z tym wiążą?

Czym jest księgowość pełna?

Księgowość pełna to najbardziej rozbudowana i skomplikowana zarazem forma rozliczania się przedsiębiorcy z urzędem skarbowym. Opiera się ona na skrupulatnym prowadzeniu ksiąg handlowych, ewidencji majątku firmy oraz źródeł jej finansowania. W dokumentacji podmiotu gospodarczego ujęta musi zostać każda złotówka, jaka kiedykolwiek przepłynęła przez konta bankowe danego przedsiębiorstwa. Prowadzenie księgowości pełnej wymaga wiedzy, doświadczenia i dużego zaangażowania. Nic więc dziwnego, że właściciele biznesów, które generują duże zyski, decydują się na pomoc ekspertów w tym zakresie. Jak informuje specjalista z  "JPK Poprawska i Kasztelan Spółka Jawna" – powierzając rachunkowość firmy w ręce doświadczonych finansistów, przedsiębiorca może skoncentrować się na rozwoju swojego biznesu i pomnażaniu zysków.

Wiele firm zewnętrznych – oprócz prowadzenia księgowości – zajmuje się także doradztwem podatkowym i obsługą kadrowo-płacową, co również stanowi pomocne narzędzie dla przedsiębiorcy. Wybrane biura rachunkowe świadczą też usługi audytorskie, które polegają na badaniu sprawozdań finansowych.  Do opracowania dokumentacji tego rodzaju zobowiązane są firmy prowadzące księgowość pełną.

Kto może prowadzić księgowość pełną?

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są wszystkie spółki kapitałowe. Natomiast osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku działające zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. poz. 1629), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Zalety prowadzenia pełnej księgowości

Prowadzenie księgowości pełnej ma swoje dobre strony. Choć procedura uzupełniania dokumentacji jest dość skomplikowana, pozwala na wnikliwą analizę wszystkich wpływów i wydatków, jakie mają miejsce w przedsiębiorstwie. Dzięki temu możliwe jest opracowanie najlepszej ścieżki rozwoju biznesu, która obciążona będzie niewielkim ryzykiem niepowodzenia. Pełna księgowość dokładnie pokazuje też, jakie działania nie są dla przedsiębiorstwa opłacalne i których lepiej unikać w przyszłości.