W Polsce popularna jest dzisiaj praktyka zarabiania pieniędzy na najmie nieruchomości. Szczególnie jest to zaś opłacalne w większych miastach, do których młodzi ludzie przybywają na studnia, czy też w poszukiwaniu pracy. Najem mieszkania, czy domu, a także lokalów użytkowych, wiąże się jednak ze złożonymi działaniami księgowo-rachunkowymi, które każdy najemca powinien znać. Nie oznacza to jednak tego, że musi on zajmować się sprawami podatkowymi samodzielnie. Dzisiaj nie tylko firmy, ale także klienci indywidualni korzystają z usług profesjonalnych biur rachunkowych.

Forma opodatkowania najmu

Przepisy obowiązujące w 2019 roku, jasno mówią o tym, że w przypadku podejmowania się najmu nieruchomości, najemca ma możliwość wybrania różnych form opodatkowania. Można wymienić wśród nich rozliczenie ryczałtowe, to na zasadach ogólnych, lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, co jest opcją coraz chętniej wykorzystywaną, zwłaszcza przez osoby, posiadające całe kamienice, czy wiele mieszkań np. studenckich lub pracowniczych.

W przypadku wybrania opcji najmu prywatnego, można mówić o kilku odmiennych wersjach działania. Można bowiem wyszczególnić to odrębne źródło przychodu, na ogólnie ujmowany najem, na podnajem, lub na dzierżawę. Najem prywatny można rozliczać zatem według skali podatkowej (w 2019 roku: 18% i 32% od dochodu), czyli na tzw. zasadach ogólnych oraz ryczałtem (w 2019 roku: 8,5% od przychodu do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł).

Drugie rozwiązanie będące działalnością gospodarczą, również nie jest skomplikowane. Najemca wybiera bowiem formę będącą skalą podatkową, bądź też podatkiem liniowym. Na bieżący rok, są to zaś wartości kolejno: 18% i 32% – w zależności od wysokości dochodu; oraz 19%.

Warto wiedzieć! Często wybieraną opcją w przypadku wspólności majątkowej, jest wybieranie opodatkowania całości dochodu/przychodu z najmu tylko przez jednego ze współmałżonków…

Tryb płacenia zaliczek podatkowych

Jeśli chodzi o płacenie zaliczek podatkowych, warto wiedzieć, że można wybrać zarówno wersję uiszczania ich w ujęciu miesięcznym, jak i też kwartalnym. Tu warto doszukiwać się pierwszych optymalizacji podatkowych. Istotne jest bowiem to, aby formy i rodzaje opodatkowania dobierać do takich czynników, jak roczne dochody uzyskiwane z najmu, wysokości zobowiązań kredytowych, czy wysokość amortyzacji. Nigdy zatem z góry nie można założyć, która opcja będzie najbardziej korzystana. Czasem lepiej wybrać najem prywatny z trybem płatności kwartalnym, a czasem lepiej kierować się ku działalności gospodarczej i rozliczeniom miesięcznym. Wszystko zależy od indywidualnych czynników oraz potrzeb, które warto przeanalizować wraz z dobrym biurem rachunkowym. Najlepsze z nich nie tylko przygotuje dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie, ale przy niskich kosztach będzie prowadziło za nas odpowiednie podatkowe ewidencjonowanie i zgłoszenia administracyjne. Zalety współpracy z zewnętrznymi podmiotami z branży to zaś uzyskiwane wysokie optymalizacje podatkowe! Jeśli zajmujesz się najmem nieruchomości, zgłoś się zatem do siedleckiego Biura Rachunkowego Magdaleny Wakuły, która obsługuje również wiele małych, średnich i dużych firm.