Podmioty zarejestrowane jako płatnicy VAT, zgodnie z polskim prawem, mają możliwość ubiegania się o obniżenie podatku należnego. W deklaracji VAT znajduje się różnica między jednym a drugim świadczeniem. Jeśli podatek naliczony jest wyższy niż należny, wtedy możemy pomniejszyć swoje przyszłe zobowiązania o tę kwotę, lub uzyskać zwrot na konto bankowe. Jednak czy zawsze jest taka możliwość?

Kto może uzyskać zwrot VAT?

Na pierwszy rzut oka całość może wydawać się skomplikowana, lecz w rzeczywistości jest dość prosta. Będąc przedsiębiorcą, kupujemy produkty, które mają posłużyć funkcjonowaniu naszego przedsiębiorstwa. Nabywając je, płacimy zarazem podatek VAT. Będąc jednocześnie płatnikiem podatku od towarów i usług, mamy możliwość ubiegania się o zwrot VAT, bazując na różnicy między tym podatkiem, który zapłaciliśmy podczas zakupów, a tym, który należy się Urzędowi Skarbowemu od nas. Możemy jednak skorzystać z tej opcji, jeśli zostaną spełnione trzy warunki: zakupy dotyczą sprzedaży opodatkowanej, w związku z nabytymi towarami lub usługami powstał obowiązek podatkowy, a podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

W Polsce istnieje masa przepisów podatkowych, w których zwykłemu obywatelowi trudno się połapać. Z pomocą przychodzi zatem Biuro Rachunkowe Opti-Max mające wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze finansowo-księgowej. Specjaliści zajmują się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, rozliczeniami podatkowymi oraz kwestiami zwrotu podatków – w tym podatku VAT. W ofercie Opti-Max możemy znaleźć także usługi kadrowo-płacowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Co więcej, biuro rachunkowe służy merytorycznym doradztwem osobom, które dopiero planują rozpocząć działalność gospodarczą. Lokal znajduje się w Pile, przy ulicy Sikorskiego.

Jakie są terminy zwrotu podatku VAT?

Zgodnie z artykułem 87 ustawy o VAT, przedsiębiorca może samodzielnie wybrać termin, w jakim otrzyma zwrot. Prawo przewiduje trzy kategorie terminów: 180 dni, 60 dni oraz 25 dni. Pierwszy przypadek to termin wydłużony. Dotyczy sytuacji, gdy podatnik w danym okresie nie wykazał żadnej sprzedaży. Natomiast 60 dni to podstawowy termin liczony od dnia złożenia rozliczenia. Ostatnia możliwość to tak zwany termin skrócony. Możemy się o niego starać, o ile spełniliśmy określone przez przepisy warunki – między innymi kwota podatku naliczonego wynika z faktur, dokumentów celnych lub importu towarów i nie przekracza 3000 złotych.