Kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego, które zostały zaciągnięte najczęściej po roku 2004, stały się sporym problemem ze względu na nagły wzrost kursu tej waluty. Spore obciążenie to kłopot, który nierzadko uniemożliwia zakup podstawowych środków niezbędnych do życia, a także zmusza do pobierania pożyczek w celu spłacania zaległych rat kredytu hipotecznego. Rozwiązaniem może być pomoc prawna – kiedy dobrze jest z niej skorzystać?

Odwalutowanie kredytu – co może dać?

W przypadku kredytu hipotecznego waloryzowanego do franka szwajcarskiego, wzrost waluty spowodował jednocześnie zwiększenie obciążenia finansowego dla kredytobiorców. Umowa zawarta z bankiem powinna zostać dogłębnie przeanalizowana w takiej sytuacji, czym zajmie się kancelaria świadcząca usługi w zakresie pomocy prawnej dla tzw. frankowiczów. Jednym z głównych elementów działań związanych z uzyskaniem należnego odszkodowania bądź odwalutowania kredytu jest określenie jego typu.

Kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego występują bowiem w wariancie indeksowanym lub denominowanym. Ustaleniem takich danych również zajmie się sprawdzona kancelaria, taka jak np. ta prowadzona przez Izabellę Borkowską, której wsparcie obejmuje najczęściej kompleksową analizę, w tym skontrolowanie umowy i ocenę szansy tzw. odwalutowania kredytu. Nadpłata, jaka pojawiła się ze względu na wzrost kursu franka szwajcarskiego, może być w takim wypadku skutecznie odzyskana. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporej wiedzy prawnej i precyzyjnego przeanalizowania danej sprawy – jak jeszcze pomóc może kancelaria adwokacka?

Uniknięcie problematycznej nadpłaty

Skontrolowanie umowy z kredytodawcą to niełatwe zadanie. Dokumentacja najczęściej jest bardzo obszerna, a zapisy w niej muszą być poddane dokładnej analizie pod kątem poprawności i zgodności z prawem. Nierzadko pomoc prawna dla frankowiczów obejmująca sprawdzenie umowy z bankiem prowadzi do ujawnienia niewłaściwych zapisów w dokumentach, co może skutkować nawet uznaniem ich za nieważne. Ważnym działaniem jest określenie, czy umowa jest w ogóle ważna.

Jeśli jednak nie jest możliwe unieważnienie całej umowy, to często udaje się jednak uniknąć wspomnianej już nadpłaty wynikającej z ryzyka kursowego. Niezależnie od dostępnych opcji, pomoc prawna dla frankowiczów obejmuje kompleksowe działania pozwalające uniknąć problemów z kredytem we frankach szwajcarskich: sporządzenie wniosku do banku, przebrnięcie przez procedurę reklamacyjną, mediacje i nawet reprezentację w postępowaniach sądowych. Warto zdecydować się na takie wsparcie – najczęściej to właśnie dzięki niemu udaje się pozbyć ogromnego obciążenia finansowego, jakie powstało w przypadku kredytów hipotecznych w obcej walucie.