Kierowanie przedsiębiorstwem to nie tylko dbanie o relacje biznesowe i pozyskiwanie nowych kontrahentów. Kluczowe okazują się kwestie formalne i księgowo-podatkowe. Spośród nich jedną z istotniejszych spraw jest wybór formy opodatkowania planowanej działalności gospodarczej. Tę czynność dobrze jest przeprowadzić w ramach konsultacji z biurem rachunkowym. Jak początkującym przedsiębiorcom mogą pomóc księgowi?

Analiza i ustalenie charakterystyki firmy

Działania, jakie realizuje się jeszcze przed zarejestrowaniem przedsiębiorstwa, rzutują na dalsze funkcjonowanie firmy. Do najważniejszych ustaleń przed rozpoczęciem funkcjonowania działalności gospodarczej, należy bez wątpienia wybór formy jej opodatkowania. W tym celu przyszły przedsiębiorca może udać się do biura rachunkowego, gdzie zostaną udzielone mu stosowne porady. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala zdecydować się na optymalne dla danego przedsiębiorstwa wyjście w tym zakresie.

Księgowi przeanalizują profil przyszłej firmy, dokonując jej dogłębnej charakterystyki. Rodzaj działalności gospodarczej (jednoosobowa, spółka cywilna lub inne formy spółek), a przede wszystkim planowane przychody osiągane przez przedsiębiorstwo oraz ponoszone koszty rzutują na wyborze formy opodatkowania. Konsultacje w tym zakresie przeprowadzić można z biurem rachunkowym Enter, które zapewnia wsparcie zarówno w czasie przed założeniem firmy, jak i już w trakcie kierowania nią. Jakie jednak dokładnie warianty w przypadku form opodatkowania dostępne są obecnie dla przedsiębiorców?

Formy opodatkowania dla działalności gospodarczej

Własną firmę rozliczać można na kilka sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tzw. zasady ogólne i oparta na nich skala podatkowa. Według niej przedsiębiorca rozlicza się podatkiem progresywnym, który w zależności od uzyskanego dochodu wynosi 18 lub 32%. Taka forma rozliczania związana jest z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów, co dobrze jest powierzyć specjalistom z biura rachunkowego. W ramach zasad ogólnych można wybrać także podatek liniowy, który niezależnie od wysokości dochodu zawsze wynosi 19%. W tym wypadku przedsiębiorca traci jednak prawo do kilku istotnych ulg.

Rozliczać można się także za pomocą tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. Ustala się go na podstawie formy działalności gospodarczej. Ryczałt nie jest jednak przeznaczony dla każdego typu firmy, podobnie jak kolejna z możliwości rozliczania – karta podatkowa. Najlepszym rozwiązaniem jest z tego względu skonsultowanie się z biurem rachunkowym, które doradzi optymalną ścieżkę opodatkowania dla konkretnego typu działalności gospodarczej. Współpracę warto nawiązać na dłużej i zlecić księgowym rozliczanie firmy już w trakcie jej funkcjonowania.