Wiele polskich małych oraz średnich firm, których przychody za rok obrotowy nie przekroczyły dwóch milionów euro przeliczanych ze złotówek według średniego kursu NBP, uprawnionych jest to stosowania ewidencji podatkowej na zasadach uproszczonych. Jednym z narzędzi takiej księgowości są zaś księgi przychodów i rozchodów. Z nami dowiesz się najważniejszych informacji na ich temat!

Zakładanie KPiR

KPiR powinna być założona z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, a następnie w pierwszym dniu każdego nowego roku obrotowego. Jej forma może być papierowa, a także elektroniczna, co ułatwia szybkość rozliczeń, a także co pozwala wielokrotnie dzięki specjalistycznym programom księgowych, uzyskiwać szersze raporty dotyczące naszej działalności. Czasem księgowość naszej firmy, może być podłączona w odpowiednim module do złożonego systemu ERP, a czasem – coraz częściej – wykorzystywana jest opcja stałej współpracy z ekspertami finansowymi. Najlepiej wtedy wybierać takich, jak Wioletta Pstrąg, która prowadzi Biuro rachunkowo-usługowe OTWARTA KSIĘGA, zajmujące się nie tylko szeroką ewidencją zdarzeń gospodarczych, ale także sprawami kadrowymi i doradztwem.

Zasady prowadzenia KPiR

Prowadzenie KPiR jest stosunkowo proste. Polega na tworzeniu specjalnych kolumn dla przychodów oraz kosztów, które księgowane są na podstawie posiadanych i obligatoryjnie archiwizowanych dokumentów. Na koniec każdego miesiąca dochodzi zaś do podsumowania każdej kolumny i wyliczenia na jej podstawie wysokości zobowiązania podatkowego. Całość ma formę tabelaryczną, składającą się nawet z kilkunastu osobnych kolumn. Dotyczą one między innymi: liczby porządkowej zdarzeń gospodarczych, daty wydatku/przychodu, numeru faktury, danych kontrahenta, rodzaju transakcji, dokładnej kwoty przychodu, wykazu materiałów podstawowych, informacji o pensjach pracowników, a także kosztów transportu, czy ubezpieczeń. Prowadzenie KPiR pomimo, że jest zatem uproszczone w stosunku do ksiąg rachunkowych księgowości pełnej, nadal jest działaniem czasochłonnym, a nawet wyzwaniem dla różnych firm. Powierzenie ich w ręce specjalistów z biur księgowych jest bardzo dobrą inwestycją w rozwój i bezpieczeństwo swojej działalności. KPiR musi być prowadzona bowiem chronologicznie, rzetelnie, klarownie i według określonych rozporządzeń, a także instrukcji.

Czego nie trzeba uwzględniać w KPiR?

Księgi przychodów i rozchodów są na tyle uproszczone, że wiele prowadzonych operacji finansowych, nie musi być w ogóle uwzględniana – albo nie jest dla danych podmiotów opodatkowana, albo należy je wykazać w innej ewidencji, np. środków trwałych, niematerialnych i prawnych. Czego zatem nie trzeba księgować w KPiR? Przede wszystkim kosztów związanych z prowadzonymi inwestycjami, wartości dotyczących opakowań zwrotnych, czy nawet wartości otrzymanych dotacji. W KPiR nie trzeba ujmować również zaliczek!