Ubezpieczenie na życie to inwestycja w bezpieczeństwo finansowe ubezpieczonego i jego rodziny w przypadku różnych nieszczęśliwych wypadków – urazów, schorzeń czy śmierci. Polacy coraz chętniej podpisują umowy dotyczące takich polis, stawiając na rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb oraz własnych możliwości. Gwarantują to ubezpieczenia przygotowywane przez agenta ubezpieczeniowego. Taki pośrednik pomaga wybrać jedną z kilku opcji polis na życie – przedstawiamy najpopularniejsze warianty.

Terminowe i bezterminowe ubezpieczenie na życie

Przy ubezpieczeniu na życie należy w pierwszej kolejności określić to, czy zależy nam na polisie terminowej, czy też bezterminowej. Pierwszy rodzaj polega na trwaniu okresu ochrony zapisanego w umowie na określony termin. Może to być zarówno określony czas od podpisania umowy – np. rok czy 24 miesiące – jak i umowa może ustać po osiągnięciu przez ubezpieczonego konkretnego wieku. Polisy terminowe działają przy tym w następujący sposób:

  • w przypadku śmierci ubezpieczonego dochodzi do wypłacenia środków z tytułu likwidacji szkody,

  • po ustaniu umowy, czyli przekroczeniu ustalonego terminu, opłacone składki nie zostają zwrócone.

Czy zatem takie ubezpieczenia w ogóle się opłacają? Są one najczęściej stosowane jako forma zabezpieczenia kredytu, o co proszą banki.

Jeśli ubezpieczony chce jednak chronić siebie i swoich bliskich na wypadek nieszczęśliwych wypadków czy też własnej śmierci, powinien zawrzeć umowę na ubezpieczenie bezterminowe. W takim przypadku opłacalne są składki, które pozwalają na likwidację wszystkich szkód określonych w umowie. Podkreślić przy tym warto, iż dobre polisy na życie pełne są pakietów dodatkowych. Dotyczyć mogą one medycznego assistance, wypłaty pieniędzy na leczenie poważanych chorych czy nawet mogą regulować koszty operacji w zagranicznych klinikach.

Bezterminowe umowy na życie warto zatem projektować na miarę swoich potrzeb oraz możliwości. W tym pomagają agencje ubezpieczeniowe, negocjujące warunki umowne z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wysoką skutecznością wyróżnia się firma Ubezpieczenia I Finanse Bogaczyk-Bartkowiak & Michałek, którego specjaliści starają się projektować dla klientów ich ubezpieczenia. Prócz tego liczyć można na pomoc w renegocjowaniu umów, w ich unieważnianiu oraz w sprawiedliwej likwidacji szkód.

Multiagencja Ubezpieczenia i Finanse oferuje spersonalizowane propozycje ubezpieczeniowe, takie jak ubezpieczenia na życie i medyczne, majątkowe i nieruchomości, w tym również nieruchomości w budowie, szkolne, turystyczne, OC na życie prywatne, komunikacyjne (OC, AC, NNW, Assistance), grupowe dla firm oraz rolnicze. Ponadto firma oferuje produkty ubezpieczeniowe umożliwiające budowanie kapitału na przyszłość. Wszystkie propozycje ochrony są indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta i pochodzą od renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie na życie i dożycie oraz polisa UFK

Kolejnymi rodzajami ubezpieczeń na życie są polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) oraz tak zwane ubezpieczenia na życie i dożycie. Oba typy związane są nie z likwidowaniem szkód, lecz ze swoistym lokowaniem zasobów pieniężnych – są to ubezpieczeniowe „lokaty”, które pełnią funkcję skarbonki na czarną godzinę. W przypadku ubezpieczeń na życie i dożycie uzyskiwanie świadczeń jest związane z dożyciem przez ubezpieczonego granicznej daty wskazanej w umowie lub po śmierci.

Ten typ polis idealny jest dla osób po 40-50 roku życia, które chcą zaoszczędzić pieniądze na czas emerytury. Ubezpieczenie na życie i dożycie zabezpiecza też rodzinę – małżonków i dzieci. Na wypadek śmierci uzyskują oni pełną kwotę wskazaną w zapisach umownych.

Podobnie działa ubezpieczenie UFK, które polega na dodatkowym otwarciu funduszu inwestycyjnego dla ubezpieczonego. Gromadzone pieniądze również można potraktować jako dodatek do emerytury lub też zastrzyk gotówki w okresie przedemerytalnym, z jednoczesną możliwością korzystania z zainwestowanych pieniędzy w każdym momencie. Polisa UFK to zatem świetny sposób na zabezpieczenie swojej rodziny na wypadek problemów finansowych.

Dzieci warto zaś chronić specjalnym ubezpieczeniem posagowym, które najlepiej założyć po narodzinach. Zgromadzone środki mogą zaś zapewnić lepszy start np. po ukończeniu 18 roku życia.