Ludzie zakochują się w sobie, a następnie biorą ślub. Czasami zdarzają się sytuację, gdzie po ślubie zdajemy sobie sprawę, że życie z partnerem jest męczące i oczekujemy zmian. Dochodzi do zdrad lub mąż czy żona zmieniają się, np. popadają w alkoholizm. Po zastanowieniu się podejmujemy decyzję o rozwodzie. Można się rozstać polubownie, ale również ze wskazaniem winnego rozpadu małżeństwa. 

Rozwód z orzekaniem o winie

Sąd może wydać wyrok o rozpadzie małżeństwa w przypadku, gdy rozkład pożycia jest trwały i zupełny. Oznacza to, że partnerów nie łączą już żadne więzi fizyczne, psychiczne oraz gospodarcze. Przyczyn rozwodów może być wiele i z win zarówno kobiety, jak i mężczyzny, a także obojga. Rozwód z orzekaniem o winie jak sama nazwa wskazuje, polega na wyznaczeniu osoby odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa.

Rozwód można wziąć bez orzekania o winie. Sytuacja ta występuje, gdy sąd uzna, że małżonkowie nie odpowiadają i nie mają nic przeciwko rozpadowi związku. Jeżeli, kobieta lub mężczyzna zgłaszają sprzeciw, sąd ma obowiązek wyjaśnienia sprawy.

Rozwód a alimenty

W każdej sprawie związanej z rozwodem o winie można starać się o alimenty. W przypadku braku winnego współmałżonek, który żyje w niedostatku nie ze swojej winy, może w starać się o alimenty od byłego partnera. Zasada ta obowiązuje tylko przez 5 lat od uprawomocnienia się wyroku. Sąd może przedłużyć ten czas w określonych sytuacjach.

W przypadku zakończenia małżeństwa z winy jednego bądź obojga partnerów jest obowiązek wpłaty alimentów. Rozprawy te trwają zazwyczaj bardzo długo i niosą negatywne emocje. Osoba, uznana za winną za zakończenie małżeństwa dożywotnio może płacić alimenty byłemu małżonkowi, który jest w niedostatku z nie swojej winy.

Sprawy o alimenty ciągną się latami, gdyż strony mają możliwość zmiany własnych stanowisk aż do uprawomocnienia się wyroku.

Udowodnienie winy

Według przepisów, aby doszło do wyznaczenia winnego bądź winnych za rozpad małżeństwa, muszą być ściśle określone przyczyny oraz dowody, świadczące o odpowiedzialności małżonków za rozkład pożycia.

Zazwyczaj sprawy rozwodowe toczone są z uwagi na nadużywanie alkoholu, przemoc, zdrady, uzależnienie od różnego rodzaju rzeczy, porzucenie bądź niezaspokajanie potrzeb rodziny. Dowodem w sprawie mogą być listy, wiadomości, zeznania świadków, nagrania i inne dokumenty.  

Uzyskanie rozwodu nie jest łatwe. Najlepiej jest skorzystać z porad profesjonalistów, którzy zapanują nad całą sprawą. Kancelaria Adwokacka Adwokat Karolinę Tuziemską-Kwiatkowska mająca siedzibę w Opolu Lubelskim świadczy usługi związane z prawem rodzinnym, karnym, cywilnym i administracyjnym. Z uwagi na doświadczenie i wiedzę pracowników kancelarii, każda sprawa sądowa jest profesjonalnie poprowadzona do końca. Kancelaria obsługuje zarówno indywidualnych klientów, jak i firmy oraz jednostki samorządowe. Ze względu na potrzeby zleceniodawców, pracownicy kancelarii mogą również świadczyć usługi w języku angielskim.